fot. PAP/EPA

W dalszym ciągu nie osiągnięto porozumienia handlowego na linii Unia Europejska-Wielka Brytania

Unia Europejska chce porozumienia i jest gotowa do dalszych negocjacji z Wielką Brytanią – zapewnił szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią to jeden z tematów dwudniowego szczytu Rady Europejskiej. Dyskusje mają dotyczyć m.in. realizacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Unia Europejska jest gotowa do dalszych negocjacji w sprawie brexitu.

– Chcemy porozumienia, ale chcemy również chronić zasady dotyczące równych warunków funkcjonowania przedsiębiorstw. To kwestia uczciwości, miejsc pracy, a także integralności jednolitego rynku. Jesteśmy gotowi, by kontynuować negocjacje z Wielką Brytanią – mówił Charles Michel.

– Chcemy porozumienia, ale nie za wszelką cenę. To musi być uczciwa umowa, która służy interesom obu stron – powiedziała Angela Merkel.

Szef Rady Europejskiej przyznał, że rokowania z Wielką Brytanią są trudne, ale wszystkie państwa członkowskie zdają sobie z tego sprawę. Przed rozpoczęciem szczytu nie udało się osiągnąć porozumienia w zakresie głównych punktów spornych. Od początku negocjacji są to różne podejścia do zasad konkurowania firm oraz rozbieżności związane z polityką rybołówstwa.

– W żadnym wypadku nasi rybacy nie zostaną poświęceni brexitowi. To wybór dokonany przez Brytyjczyków. Tak więc zachowanie dostępu do wód brytyjskich dla naszych rybaków, znalezienie dobrego kompromisu dla naszych rybaków jest dla nas ważnym punktem w tych dyskusjach – wskazał Emmanuel Macron, prezydent Francji.

Wszystko wskazuje na to, że umowa regulująca relacje UE z Wielką Brytanią nie wejdzie w życie na początku 2021 roku. Jeśli strony nie zdecydują się na przedłużenie okresu przejściowego, Wielka Brytania stanie się dla Unii państwem trzecim. Oznaczałoby to przywrócenie ceł oraz kontroli celnych, weterynaryjnych i bezpieczeństwa produktów. To zwiększyłoby koszty oraz wydłużyłoby czas dostaw.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl