fot. PAP/Darek Delmanowicz

Nowe perony na stacji PKP w Rzeszowie

Na remontowanej stacji PKP Rzeszów Główny podróżni mogą już korzystać z dwóch nowych peronów. Kolejny, trzeci peron, ma być gotowy w sierpniu – poinformowała Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

Na nowych peronach znajdują się m.in. długie wiaty, ławki, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Nawierzchnia z liniami naprowadzającymi ułatwia poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.

„Podróżni z dwóch nowych peronów codziennie wsiadają do ok. 90 pociągów” – wskazała Dorota Szalacha.

W sierpniu gotowy ma być peron nr 3. Na tym peronie gotowa jest długa wiata, układana jest nawierzchnia z płyt granitowych.

Jak zaznaczyła Dorota Szalacha, jeszcze w wakacje wykonawca zamierza uruchomić schody ruchome oraz windy.

„Wykonywane są pozostałe prace na stacji, w tym przejście podziemne pod torami, dzięki któremu będzie wygodny dostęp do peronów. Przejście połączy również dwie części miasta, które rozdzielają tory” – stwierdziła.

Równolegle z przebudową stacji Rzeszów Główny, prowadzone są prace związane z remontem wiaduktu nad ul. Batorego. Te prace PKP PLK koordynuje z władzami Rzeszowa, bo to miasto będzie odpowiadać za przebudowę drogi. Wiadukt będzie poszerzony, dzięki czemu ruch będzie się odbywał w obu kierunkach jednocześnie; powstanie też chodnik i ścieżki rowerowe. Ta inwestycja poprawi komunikację w Rzeszowie.

Przebudowa stacji Rzeszów Główny to część większej inwestycji. Do tej pory w jej ramach oddany został do użytku też nowy przystanek Rzeszów Zachodni.

Zakończenie prac o wartości 205 mln zł planowane jest na kwiecień 2021 r.

Wykonawcą prac jest konsorcjum czterech firm: Track Tec Construction, Inżynieria Rzeszów, Intop Warszawa i Infrakol.

PAP

drukuj