fot. wikipedia.pl

Odsłonięcie Pomnika Powstańców Warszawskich w Łodzi

O godz. 17.00 w Łodzi zostanie dziś odsłonięty Pomnik Powstańców Warszawskich. Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Monument będzie znajdować się na zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Grzegorza Palki.

O postawienie pomnika w Łodzi przez wiele lat starały się środowiska Powstańców Warszawskich – mówi Marzena Kumosińska, pracownik IPN-u w Łodzi.

Szczególnie państwo Maria i Henryk Gołębiowscy starali się o to upamiętnienie. Decyzjami rady miejskiej wyznaczono w Łodzi skwer Powstańców Warszawskich u zbiegu ul. Grzegorza Palki i al. Wojska Polskiego. Tam zdecydowano o usytuowaniu pomnika, który będzie miał formę obelisku. Będziemy również pamiętać o mogiłach Powstańców Warszawskich zlokalizowanych na łódzkich cmentarzach, na których od rana płonąć będą znicze –  wskazuje Marzena Kumosińska.

Łodzinie uczczą też poległych bohaterów w Powstaniu Warszawskim. O godz. 17.00 – w godzinie „W” w mieście zabrzmią syreny.

Również w Warszawie godzina „W” zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz z prezydentem Andrzejem Dudą oraz kombatantów przy pomniku Gloria Victis.

RIRM

drukuj