fot. pixabay.com

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z podpisem prezydenta

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Ma ona na celu m.in. wdrożenie prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Zmiany obejmują rezygnację z przeprowadzania państwowych egzaminów: fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. Odnoszą się też do swobody świadczenia usług oraz wymogów kształcenia pielęgniarek i położnych.  

W myśl noweli zmieni się także organ prowadzący rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie te zawody – z okręgowych rad na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, Maria Ochman, mówi, że głównym celem zmian jest uzupełnienie braków kadrowych w służbie zdrowia.

– Choć w pewnym sensie te braki zaczynają być w tej chwili wypełniane przez pielęgniarki za wschodniej granicy czy też pielęgniarki spoza UE, bo ustawa covidowa umożliwiła pracę medykom spoza Unii Europejskiej, niemniej jednak wciąż chcielibyśmy, żeby to stracone pokolenie, czyli pokolenie, które nam wypadło na skutek złego kształcenia medyków w Polsce, wróciło na rynek. Czeka nas po prostu bardzo trudny okres – zaznacza Maria Ochman.  

Nowela wprowadza także zmiany do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Mają one na celu umożliwienie leczenia i transportowania z Ukrainy do Polski osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl