fot. https://pixabay.com/

Węgry: ambasador Estonii wezwany do MSZ w związku z krytyką Węgier

Ambasador Estonii w Budapeszcie został we wtorek wezwany do węgierskiego MSZ w związku z „niedopuszczalnymi” krytycznymi wobec Węgier uwagami estońskich polityków – poinformował na Facebooku wiceminister spraw zagranicznych i handlu Tamas Menczer, cytowany przez agencję MTI.

Tamas Menczer nie wskazał, o jakie wypowiedzi chodzi.

Jak poinformował, przekazał estońskiemu dyplomacie, że Węgry prowadzą w stosunku do Ukrainy największą akcję humanitarną w historii kraju. Oświadczył również, że rząd w Budapeszcie popiera ukraińską suwerenność i integralność terytorialną, a państwo węgierskie stoi po stronie pokoju.

Tamas Menczer wyraził zdziwienie, że krytyka Węgier pochodzi z kraju, którego przestrzeń powietrzna jest chroniona m.in. przez węgierskich żołnierzy.

W ten sposób odniósł się do uczestnictwa Węgier w natowskiej misji Baltic Air Policing, mającej na celu patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Od 1 sierpnia cztery węgierskie myśliwce Gripen, które stacjonują w bazie w litewskich Szawlach, prowadzą patrole razem z Eurofighterami z Niemiec i Włoch.

Na początku sierpnia estońskie media podały informację, że minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu potępił „podkopującą jedność Europy” politykę rządu węgierskiego premiera Viktora Orbána.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl