fot. PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Duda odznaczył Alexandra Vershbowa

Prezydent Andrzej Duda odznaczył dziś zastępcę sekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. To przyjemność móc odznaczyć wielkiego przyjaciela mojego kraju – powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.

Aleksander Vershbow otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu międzynarodowej współpracy, za zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– To dla mnie nie tylko bardzo radosny dzień, bardzo godna uroczystość, ale to dla mnie także i osobista przyjemność móc odznaczyć dzisiaj tym wysokim polskim odznaczeniem wielkiego przyjaciela mojego kraju – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że okres, na który przypadła misja Aleksandra Vershbowa, był z całą pewnością jednym z najtrudniejszych w historii po upadku żelaznej kurtyny, po zakończeniu zimnej wojny.

– NATO, Europa i świat stanęły przed nowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zapewnienie tego, co najważniejsze dla wszystkich obywateli na terytorium NATO: o bezpieczeństwo, spokojne życie – dodał Andrzej Duda.

Wcześniej odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem polskiego prezydenta i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w których wzięli udział także szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski, szef BBN Paweł Soloch oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

PAP/RIRM

drukuj