R. Tillerson: Trump zwrócił się do mnie o odbudowę stosunków z Rosją

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział we wtorek, że prezydent Donald Trump zwrócił się do niego, by odbudował stosunki z Rosją i nie pozwolił, aby polityczne zamieszanie wokół możliwych rosyjskich związków z kampanią Trumpa mu to utrudniły.

Tillerson powiedział, że stosunki z Rosją są na niskim poziomie i pogarszają się, a prezydent Trump poprosił go, aby postarał się ustabilizować te relacje i odbudował zaufanie między obu krajami.

Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiedział się w tym duchu podczas swej krótkiej wizyty w stolicy Nowej Zelandii Wellington, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Billem Englishem.

Tillerson wskazał, że nie może mówić o szczegółach dotyczących śledztw w sprawie rosyjskich wątków ani czy mogłyby one uderzyć w administrację, ponieważ nie ma bezpośrednich informacji.

Jak dodał, Trump powiedział mu, że nie powinien pozwolić, aby wrzawa wokół możliwych rosyjskich związków z jego kampanią przeszkadzała mu w pracy nad stosunkami rosyjsko-amerykańskimi. Prezydent „wyraził się dość jasno, aby działać w dowolnym tempie i w obszarach, w których uważam, że moglibyśmy zrobić postęp” – powiedział Tillerson.

„Ja naprawdę nie jestem zaangażowany w żadną z tych innych kwestii” – dodał.

W Stanach Zjednoczonych toczy się postępowanie wyjaśniające kontakty rosyjskich służb ze współpracownikami prezydenta Trumpa. W czwartek przed senacką komisją wywiadu ma wystąpić zdymisjonowany na początku maja szef FBI, James Comey. Ma on zeznawać w sprawie ingerowania Rosji w kampanię prezydencką w USA w 2016 roku oraz podejrzeń o kontakty osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

W Wellington pytano też Tillersona o wpisy Trumpa na Twitterze, w tym ten, w którym skrytykował burmistrza Londynu Sadiqa Khana po sobotnich zamachach terrorystycznych w brytyjskiej stolicy.

„Prezydent ma swoje własne sposoby komunikowania się z Amerykanami i ze światem (…), a ja nie zamierzam doradzać mu, jak się komunikować. To zależy od niego” – zaznaczył szef amerykańskiej dyplomacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl