Ciężki sprzęt USA w Europie

Amerykanie rozmieszczą sprzęt wojskowy w sześciu państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce – poinformował sekretarz obrony USA Ashton Carter.

W Bułgarii, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce i Rumuni Amerykanie rozlokują około 250 czołgów i pojazdów opancerzonych. Sprzęt będzie używany m.in. do ćwiczeń wojskowych.

Ma to pomóc krajom członkowskim NATO z dawnej radzieckiej strefy wpływów w sprostaniu zagrożeniom ze strony Rosji i ugrupowań terrorystycznych.

Poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej zwraca uwagę, że USA zaczynają rozumieć sytuację w naszym regionie.

– Mam nadzieję, że kolejny rząd doprowadzi do tego, że zapewnimy nie tylko obecność sprzętu amerykańskiego i rotacyjnych ćwiczeń wojsk amerykańskich, ale stałą obecność wojsk sojuszniczych. Mam tu przede wszystkim na myśli obecność wojsk strony amerykańskiej – wojsk Stanów Zjednoczonych. Dopiero to będzie ważnym gwarantem naszego sojuszu z NATO, naszego bezpieczeństwa i polskiej pozycji – podkreślił poseł Michał Jach.

Skierowane do poszczególnych państw zestawy sprzętu pozwolą na wyposażenie kompanii lub batalionu. Ta decyzja spotka się najprawdopodobniej z ostrą reakcją Moskwy.

Rosja już wcześniej podnosiła, że rozmieszczenie sprzętu wojskowego NATO blisko jej granic będzie traktowała jako wrogi krok.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl