fot. twitter.com/ipngovpl

IPN uruchomił portal „Archiwum Pełne Pamięci”

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił w piątek portal „Archiwum Pełne Pamięci”. Projekt ma na celu pozyskiwanie i zabezpieczanie dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski.

Na nowym portalu IPN będzie można również zapoznać się z przekazanymi już do archiwum Instytutu bezcennymi kolekcjami spuścizn i dokumentów. Archiwiści IPN chcą w ten sposób nie tylko przybliżyć najnowsze dzieje naszej ojczyzny, ale również chronić od zapomnienia historię przodków.

Na stronie będzie można zapoznać się np.: z materiałami dotyczącymi żołnierzy i wywiadu Armii Krajowej oraz podziemia niepodległościowego.

Wiele bezcennych dokumentów, listów i pamiątek udało się już uratować – podkreślił dr Jarosław Szarek, prezes IPN. Portal umożliwi i usprawni ich przekazywanie odpowiednim instytucjom.

– Szczególnie zwracamy się do naszych rodaków, którzy żyją poza granicami Polski, ale też do ich sąsiadów. Otrzymaliśmy ostatnio dar po jednym z cichociemnych. To jego szkoccy sąsiedzi przekazali materiały do IPN – powiedział Jarosław Szarek.

Na portalu dowiemy się, jakie dokumenty można przekazać do IPN, w jaki sposób to zrobić i z kim się kontaktować. Projekt ruszy w placówkach IPN w całej Polsce; dokumenty będą również pozyskiwane poza granicami kraju.

RIRM/PAP

drukuj