fot. twitter.com/MEIN_GOV_PL

MEiN i IPN przekazały liceom album poświęcony ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu ps. „Pług”

Pod koniec lutego 2021 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przekazało wszystkim liceom ogólnokształcącym w Polsce album „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”. W tym roku przypada 70. rocznica jego śmierci – poinformowało MEiN.

„Pod koniec lutego br. wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przekazaliśmy wszystkim liceom ogólnokształcącym w Polsce album „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci bohatera podziemia niepodległościowego. Publikacja wzbogaci zbiory bibliotek szkolnych” – poinformowała w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, rzecznik prasowa MEiN, Anna Ostrowska.

Podała, że dodatkowo do liceów przekazano również cztery tomy serii „Literatura i Pamięć”.

„To efekt współpracy MEiN, Fundacji Rozwoju Edukacji oraz IPN” – dodała.

W publikacji „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” znalazły się zdjęcia i przepisane treści grypsów, informacje o życiu i działalności ppłk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” i tekst o walce o pamięć pokolenia Żołnierzy Wyklętych.

Ppłk Łukasz Ciepliński urodził się 26 listopada 1913 r. w Kwilczu. W czasie II wojny światowej walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Działał w ZWZ-AK Rzeszów, następnie kierował obszarem południowym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany w listopadzie 1947 roku. W więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przez trzy lata poddawany był okrutnemu śledztwu. 14 października 1950 r. ppłk. Łukasza Cieplińskiego wraz z sześcioma innymi członkami IV ZG WiN Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci. 1 marca 1951 r. ppłk Łukasz Ciepliński został rozstrzelany na terenie więzienia mokotowskiego.

Cztery tomy serii „Literatura i Pamięć” przypominają i ukazują w nowym świetle wybitne dzieła i twórców literatury polskiej na tle ich związku z losami narodu i społeczeństwa. W publikacjach znalazły się sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska z wcześniejszych okresów, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans na pełne zaistnienie w świadomości społecznej.

[Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych] obchodzony jest 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego jako upamiętnienie tego, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl