Dr Szarek: Szczególnie dziś trzeba kultywować patriotyzm

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Jarosław Szarek, prezes IPN podkreślił, że w dzisiejszym świecie należy jak najmocniej kultywować patriotyzm, bo kraje, które odcięły się od swojej historii, zatraciły poczucie dumy.

Prezes Instytutu wskazał, czym jest dla niego duma Polaków i jak ona się przedstawiała w najtrudniejszych momentach naszej historii.

Przez lata było tak, że w świadomości społecznej Polacy uwierzyli, że są gorszym narodem, niezdolnym do samodzielnego rządzenia. To działo się już pod koniec XVIII w. Wielu Polaków sądziło, że musi przyjść ktoś bardziej oświecony, mądrzejszy i wychować tych ciemnych i zacofanych Polaków. Ale tak się zawsze składało, że pamięć o naszej przeszłości, o tych dumnych zwycięstwach, pozwalała nam przetrwać. Elementem plastycznym polskiej dumy są chociażby pomniki. Każdy okupant, który przychodził na nasze ziemie, rozpoczynał swoje rządy od niszczenia pomników naszych bohaterów – powiedział dr Szarek.

Widzimy, co dzisiaj dzieje się z narodami w Europie, które zatraciły poczucie własnej dumy – wskazał prezes IPN.

Europejskie kraje, które odcięły się od swej przeszłości, przestają praktycznie istnieć. Myślę, że Polacy wyciągają wnioski z tej lekcji historii. Dzisiaj jest najlepszy czas na to, aby kultywować swoją historię i być dumnym z własnego kraju – zaznaczył.

Szef Instytutu odniósł się również do działalności młodzieży w kwestii krzewienia patriotyzmu w Polsce.

Najważniejsze jest to, że młodzież chce aktywnie włączać się w wydarzenia patriotyczne. Chociażby w odniesieniu do ostatniej internetowej akcji „Niemieckie obozy śmierci”. Cieszę się, że to marzenie „konstruktorów nowej rzeczywistości i nowej polskości”, która w ich mniemaniu miała być porzuceniem tego, co Polskę konstytuuje, kompletnie się nie spełniło. Ile mieliśmy utyskiwań, że my czcimy tylko klęski, groby i cmentarze? A to właśnie z tych grobów przyszło zwycięstwo i nowa Polska. To właśnie młode pokolenie upomniało się o pamięć o tych, którzy kilkadziesiąt lat temu wydawałoby się, że przegrali. Mówię tu oczywiście o żołnierzach wyklętych. To pokazuje tę siłę. Musimy być aktywni i walczyć o nasze interesy – powiedział dr Jarosław Szarek i dodał, że nie byłoby zmiany politycznej, gdyby nie zmiana świadomości społecznej.

Całą rozmowę z dr Jarosławem Szarkiem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl