W Senacie zorganizowano konferencję „Senior w rodzinie”

W Senacie z okazji przypadającego dziś Ogólnopolskiego Dnia Seniora zorganizowano konferencję pod hasłem „Senior w rodzinie”. Debata poświęcona problematyce osób starszych odbywa się w parlamencie cyklicznie.

Polityka społeczna rządu wobec osób starszych, wolontariat oraz aktywność i pozycja seniora w rodzinie – to tematy, jakie poruszyli uczestnicy konferencji.

Jak wskazał marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który zorganizował debatę, coraz większa liczba seniorów to radość, ale też wyzwanie.

Jednym z prelegentów była wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że narastającym problemem jest zjawisko coraz większego osamotnienia osób starszych.

– To jest to wyzwanie dla polityki publicznej. Dlatego też rząd Mateusza Morawieckiego 26 października br. przyjął dokument, jakim jest polityka społeczna wobec osób starszych do roku 2030. Oparty jest na trzech filarach – bezpieczeństwo, uczestnictwo i solidarność. Jest to pierwszy dokument, który kompleksowo pokazuje całą politykę społeczną skierowaną do osób starszych. Wcześniej mieliśmy założenia polityki długofalowej. Natomiast dzisiaj jest to kompleksowy dokument wskazujący wszystkie obszary, które mamy, dotyczące osób starszych – od kształtowania pozytywnego postrzegania osób starszych, poprzez pełne uczestnictwo osób starszych w życiu społecznym – powiedziała wiceminister Elżbieta Bojanowska.

Głos zabrali też przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. zastępca dyrektora Caritas Polska. Łukasz Salwarowski, prezes stowarzyszenia Manko, zaznaczył, że istotną rolę w uspołecznianiu osób starszych odgrywają inicjatywy poszczególnych samorządów, np. wprowadzanie karty seniora.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl