Senat zajmie się nowelą ustawy o Prawie łowieckim

Na rozpoczętym dziś posiedzeniu Senat zajmie się m.in. nowelą ustawy Prawo łowieckie. Zgodnie z projektem, myśliwi nie będą mogli wykorzystywać żywych zwierząt do szkoleń psów myśliwskich.

Regulacja zakłada również, że osoba prywatna będzie mogła m.in. złożyć wniosek o wyłączenie posiadłości z terenu polowania.

Obradujące wczoraj senackie komisje postanowiły jednak wprowadzić kilka poprawek do projektu dotyczących m.in. obniżenia wieku osób mogących brać udział w polowaniach z osiemnastu do piętnastu lat.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wskazał, że wypracowanie kompromisu w przypadku tego projektu jest trudne, bo wchodzą tu w grę interesy rolników, myśliwych i ekologów.

– Dostajemy tysiące maili. Jedne są za tym, by chronić zwierzęta; inne, by podtrzymać tradycje łowieckie. Rolnicy domagają się też przyjęcia swoich racji. Mamy poważne wyzwanie w związku z ASF i odstrzałem dzików. Przecież nie może być tak, że wyeliminujemy hodowle trzody chlewnej. Niektórzy podnoszą, że nie wolno strzelać do lochy. A ja pytam: co się dzieje, kiedy choroba trafia do zagrody i wszystkie maciory muszą zostać wybite razem ze zwierzętami? – mówił Jerzy Chróścikowski.

Nowe przepisy zakładają także zwiększenie nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. To właśnie te regulacje budzą kontrowersje. Zdaniem myśliwych naruszy to samorządność związku.

Rządowy projekt noweli jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wskazał na niedostateczną ochronę praw właścicielskich w obowiązujących przepisach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl