fot. PAP/Mateusz Marek

Senat pracuje nad nowelizacją dot. zapewnienia kadr medycznych podczas stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii

Trwa posiedzenie Senatu. Izba pracuje nad nowelizacją, której celem jest zapewnienie kadr medycznych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Nowelizacja ustaw w celu zapewnienia w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych przewiduje, że pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej mają być przyjmowani do pracy na uproszczonych zasadach.

Uzasadniano to potrzebą wzmocnienia kadr medycznych w związku z epidemią koronawirusa. Senacka Komisja Zdrowia chce odrzucenia ustawy w całości.

Opozycja wskazuje, że to pomysły niebezpieczne dla zdrowia pacjentów, które pogorszą jakość usług medycznych. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, podkreśla, że to odpowiedź na wyzwania czasu pandemii.

– Najtrudniej jest odbudować kadry medyczne. Nie można ich kupić ani szybko dostosować. Jest to najtrudniejsze w całym systemie ochrony zdrowia. Zdajemy sobie z tego sprawę. To nie jest tylko problem, który dotyczy Polski. Mówią też o tym wszystkie inne kraje, w których pracują polscy lekarze i pielęgniarki – mówi Maciej Miłkowski.

Ponadto ustawa upraszcza zasady powrotu do zawodu medycznego osób mających przerwę w wykonywaniu danego zawodu dłuższą niż 5 lat. Obowiązek odbycia przeszkolenia zostanie zastąpiony wykonywaniem zawodu pod nadzorem innej osoby wykonującej zawód medyczny. Jeżeli Senat przyjmie uchwałę o odrzuceniu noweli lub wprowadzi poprawki, ustawa wróci do Sejmu. Tam najprawdopodobniej senackie propozycje zostaną odrzucone.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj