fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent odznaczył kilkunastu uczestników misji medycznej we włoskiej Lombardii

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył kilkunastu uczestników misji medycznej we włoskiej Lombardii. „Tam, skąd inni uciekali, Państwo pojechaliście (…) realizować przysięgę Hipokratesa, służyć drugiemu człowiekowi” – powiedział Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim odznaczenia odebrali medycy Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Prezydent Andrzej Duda przede wszystkim podziękował im „za niezwykle godną postawę reprezentowania Polaków” za granicą.

– Nie zawahaliście się Państwo pojechać do Włoch. Tam, gdzie było najgorzej: do Lombardii, do Bergamo, do Brescii – skąd inni uciekali. Państwo pojechaliście tam po to, żeby pomagać; po to, żeby realizować przysięgę Hipokratesa; po to, żeby służyć drugiemu człowiekowi; po to, żeby w jakimś sensie walczyć tak, jak kiedyś nasi żołnierze: za wolność naszą i waszą; po to, żeby się uczyć, jak walczyć z koronawirusem najskuteczniej. Bardzo za to dziękuję – powiedział prezydent RP.

Polscy lekarze w marcu wyjechali do szpitala polowego w Brescii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia w epicentrum epidemii koronawirusa w Lombardii. Celem misji była wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią.

Dziś przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, poinformowała, że szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się w Unii Europejskiej już pod koniec grudnia.

RIRM/TV Trwam News

drukuj