fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEN: Ponad 11 tys. zgłoszeń do akcji Razem na Święta

Ponad 11 tys. szkół i placówek oświatowych zgłosiło się do udziału w kolejnej edycji akcji Razem na Święta. Jej celem jest pomoc potrzebującym i tworzenie więzi międzypokoleniowych – poinformowało MEN. Na zgłoszenia resort czeka do 18 grudnia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, które jest inicjatorem akcji Razem na Święta, zaznacza, że ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja będzie miała nieco odmienny charakter niż poprzednie. Konieczne jest zachowanie dystansu społecznego i postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

„Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości” – czytamy w informacji o akcji.

„Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę” – podano.

https://twitter.com/MEN_GOV_PL/status/1339514318354788353

Wskazano przykłady działań, jakie można w tym roku zrealizować. Zaproponowano: wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych), samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy, przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, z najbliżej okolicy, dla przyjaciół.

Podobnie jak w latach ubiegłych wśród przykładów działań znalazły się także: pomoc osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach, zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt, przygotowanie kartek dla kombatantów i rodaków na Kresach, wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą.

„Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu” – zaznaczono.

Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie Pracownika w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Zgłoszenie przesyła dyrektor lub inna uprawniona przez niego osoba. Ma na to czas do 18 grudnia br., do godz. 23.59.

Placówki polonijne, które są zainteresowane udziałem w akcji Razem na Święta, proszone są o przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

MEN zachęca do dzielenia się inicjatywami przygotowanymi w ramach akcji Razem na Święta i publikowania informacji na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaSwieta.

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które wezmą udział w akcji, otrzymają pamiątkowy dyplom.

Tegoroczna edycja akcji Razem na Święta jest trzecią. W 2018 r. wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek, a w 2019 r. z ponad 10 tys. Organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl