Pierwsze powakacyjne posiedzenie Senatu

Senat zbiera się dziś na pierwszym po wakacjach posiedzeniu. W porządku obrad znalazła się między innymi nowelizacja ustawy dotyczącej ASF.

Zmiany mają ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń.

Szef senackiej komisji rolnictwa senator PiS-u Jerzy Chróścikowski wskazuje, że liczy, że ustawę uda się wdrożyć jak najszybciej.

– Aby można było jak najszybciej wdrożyć możliwość określenia wykupywania zwierząt ze strefy ASF. Tym bardziej, że będzie zapis o tym, że cena dla rolnika będzie liczona według średniej ceny z zeszłego tygodnia i nie będzie tak, jak do tej pory, że ktoś płacił rolnikowi grosze, bo nikt nie chciał kupować z tej strefy. Ta ustawa gwarantuje, że na rezerwy państwowe będzie wykupywane sprawdzone, zdrowe mięso od świń – podkreśla Jerzy Chróścikowski.

Senat zajmie się też ustawą o spółdzielniach rolników. Nowe przepisy, przygotowane przez resort rolnictwa, zakładają między innymi zmniejszenie obciążeń podatkowych dla rolników zakładających spółdzielnie.

Spółdzielnie rolników będą też wspólnie planować i prowadzić produkcję oraz przetwórstwo produktów dostarczonych przez członków.

Ustawa zakłada też, że spółdzielnie będą mogły upowszechniać wśród swoich członków korzystne dla środowiska metody uprawy, technologie produkcji i metody gospodarki odpadami.

RIRM

drukuj