W. Brytania: Premier May wykluczyła przedterminowe wybory parlamentarne

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła we wtorek ogłoszenie w najbliższych miesiącach przedterminowych wyborów parlamentarnych, podkreślając, że „nie byłoby to w interesie narodowym” Wielkiej Brytanii. To odpowiedź na weekendowe spekulacje medialne w tej sprawie.

W rozmowie z dziennikarzami towarzyszącymi jej w podróży do Nowego Jorku na posiedzenie ONZ, szefowa rządu tłumaczyła, że zamiast tego „pracuje nad wypracowaniem dobrego porozumienia z Unią Europejską, które będzie w interesie narodowym”.

Zgodnie z cyklem wyborczym, następne wybory parlamentarne powinny się odbyć dopiero w 2022 roku.

W weekend „Sunday Times” ujawnił, że po ubiegłotygodniowym odrzuceniu przez unijnych liderów rządowej propozycji dotyczącej przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską – tzw. planu z Chequers – najbliżsi doradcy Theresy May zastanawiali się nad scenariuszem skrócenia kadencji Izby Gmin w nadziei na uzyskanie większego poparcia przed kluczowymi miesiącami negocjacji ze Wspólnotą w sprawie Brexitu.

Premier Theresa May odniosła się we wtorek także do zapowiedzi liderów opozycyjnej Partii Pracy, że jeśli wypracowane przez nią porozumienie z UE nie spełni ich oczekiwań, to są gotowi zagłosować za jego odrzuceniem w parlamencie, licząc na upadek rządu Partii Konserwatywnej i zmianę władzy.

Szefowa rządu zastrzegła, że „posłowie Izby Gmin powinni pamiętać, że realizują wolę Brytyjczyków” wyrażoną w referendum z czerwca 2016 roku.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl