fot. PAP/Rafał Guz

Ustawa dot. programu „500+” w Senacie

Senat zajmie się dziś ustawą wprowadzającą program „500+”. Wczoraj uchwalił ją Sejm. Dzięki ustawie polskie rodziny otrzymają 500 złotych na drugie i kolejne dziecko. Te mniej zamożne będą mogły liczyć na pomoc już na pierwsze dziecko.

– To jest dzień, w którym możemy wreszcie powiedzieć, że Polska dołącza do państw, które wiedzą, że mądra polityka prorodzinna jest kwestią racji stanu – podkreśliła premier Beata Szydło.

W dyskusji nad projektem opozycja zarzucała rządowi kłamstwo wyborcze.

– Wy kłamaliście i oszukiwaliście w kampanii wyborczej mówiąc o 500 zł na każde dziecko – mówił Sławomir Neumann z PO.

Miał być program prodemograficzny. Mamy program socjalny, który w dodatku dzieli dzieci – atakowała posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska.

– Dyskryminacja polskich dzieci działa się wtedy, kiedy przez lata pozwalano na to, żeby polskie dzieci cierpiały nędzę – podkreślała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Na oskarżenia opozycji odpowiedziała też premier Beata Szydło.

– Ja wam wybaczam i możecie mnie nazywać kłamczuchą, możecie mnie nazywać oszustką, ale ja wiem doskonale, że to jest wyraz waszej bezradności i strachu – zwróciła uwagę premier Beata Szydło.

Rządowy program budzi wielkie nadzieje w polskim społeczeństwie – podkreśla socjolog Mirosław Boruta.

– To jest pomoc dla tych, którzy mają już dzieci: 2,3,4,6, ale tak naprawdę pod względem ekonomicznym są najsłabsi – to jest najpiękniejsze, co mogło się nam przytrafić. Jako socjolog rodziny nie mam innego komentarza – zwraca uwagę Mirosław Boruta.

Program będzie konkretną pomocą dla rodzin, szczególnie dla matek – wskazuje pedagog Zofia Ptasznik.

– Uważam, że miejsce matki, kiedy są małe dzieci, jest przy dzieciach. Więc jeżeli będą pieniądze, to jest to szansa do spełnienia takich oczekiwań, a matkom, które chcą pracować, będzie łatwiej zapewnić dzieciom opiekę niani, czy w prywatnym przedszkolu – zwróciła uwagę Zofia Ptasznik.

Rząd chce, by program wystartował jak najszybciej. Pierwsze wypłaty mają ruszyć już w kwietniu. Będą je obsługiwać samorządy.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj