Zika szerzy się w Ameryce Południowej. Ofiary śmiertelne w Wenezueli

Trzy osoby zmarły w Wenezueli w wyniku komplikacji powiązanych z wirusem Zika, który szerzy się w Ameryce Południowej. W całym kraju potwierdzono 319 przypadków zarażenia wirusem – poinformował prezydent Nicolas Maduro.

Między 5 listopada a 8 lutego zarejestrowano w tym kraju ponad 5,2 tys. przypadków możliwego zarażenia Ziką – dodał prezydent w oświadczeniu dla telewizji państwowej.

W przypadku 68 pacjentów doszło do komplikacji – Maduro zapewnił, że osoby te znajdują się na oddziałach intensywnej terapii.

Przywódca w swoim oświadczeniu zapewnił, że Wenezuela dysponuje lekarstwami koniecznymi do leczenia objawów wirusa. Podziękował „Indiom, Kubie, Chinom, Iranowi i Brazylii za wszelkie potrzebne wsparcie”, dzięki któremu potrzebne leki znajdują się dziś w Wenezueli.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko niemu.

Wirus dotknął ponad 20 państw, ale najdotkliwiej Brazylię. Od października 2015 roku wykryto tam 4 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. Władze Brazylii dysponują niedokładnymi szacunkami, które mówią o 500 tys. do 1,5 mln ludzi zarażonych Ziką.

Z kolei według najnowszych danych podanych przez prezydenta Kolumbii, tam zaraziło się 25 645 ludzi, w tym 3 177 ciężarnych kobiet. W Kolumbii nie zarejestrowano dotąd przypadków mikrocefalii powiązanych z wirusem Zika.

W ostatnich dniach pierwsze przypadki wirusa potwierdzono w Chinach i w Hiszpanii, a wcześniej także w Wielkiej Brytanii, Holandii i Danii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirus Zika jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika, przenoszony przez moskity z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl