Bunt w więzieniu w Wenezueli: co najmniej 37 zabitych

Władze stanu Amazonas poinformowały, że podczas tłumienia buntu w więzieniu zlokalizowanym w stolicy tego słabo zaludnionego stanu – Puerto Aycucho zginęło 37 więźniów. Jest też wielu rannych, wśród nich – 14 strażników.

Liborio Guarulla, gubernator stanu Amazonas, powiedział agencji Associated Press, że miejscowe prosektorium z największym trudem jednorazowo przyjęło tak dużą liczbę ciał.

Do starć doszło, gdy siły porządkowe przeprowadziły we wtorek w nocy szturm na zakład karny, nad którym od kilku tygodni całkowitą kontrolę sprawowali sami więźniowie” – wyjaśnił gubernator Guarulla.

W całej Wenezueli znajduje się ok. 30 więzień. Ich sieć jest obliczona na 16 tys. osób. Przebywa w nich obecnie 50 tys. więźniów – twierdzą eksperci z Wenezuelskiego Obserwatorium Więziennictwa. Ich zdaniem w wenezuelskich więzieniach kwitnie przestępczość – handel narkotykami i bronią.

Według gubernatora Guarulli więzienie w Puerto Aycucho nie było jednak przepełnione. Przebywało w nim łącznie 110 aresztowanych, wszyscy oczekujący na proces. Oznaczałoby to – wskazuje Associated Press – że warunki w tym więzieniu były znośniejsze niż gdzie indziej.

Przyczyny buntu więźniów nie są na razie znane.

Nie jest to pierwszy bunt w historii wenezuelskiego więziennictwa. W 2013 r. podczas zamieszek w zakładzie karnym Uribana, w miejscowości Barquisimeto, w stanie Lara zginęło co najmniej 61 osób a ponad 120 zostało rannych.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl