Senat: wystawa dot. polonijnych obchodów 1000-lecia Chrztu Polski

W Senacie można oglądać wystawę „Millenium na emigracji”. Ekspozycja przedstawia udział Polaków żyjących poza granicami kraju w obchodach 1000-lecia Chrztu Polski.

Zdjęcia, dokumenty, plakaty – na wystawę „Millenium na emigracji” składa się kilkanaście plansz. Wszystkie pokazują jak Polacy mieszkający na obczyźnie, świętowali w 1966 roku tysiąclecie Chrztu swojej Ojczyzny.

Ekspozycja przedstawia jak takie obchody wyglądały m.in. w Stanach Zjednoczonych, Włoszech oraz w Nowej Zelandii.

Senator prof. Jan Żaryn, współtwórca wystawy podkreśla, że przedstawia ona bardzo istotny moment polskiej historii.

Z jednej strony, wieńczy uroczystości związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z drugiej strony, w związku z wypełnianiem przez Senat misji kontaktowania się i opieki nad Polonią przybliża nam ważny fragment polskich dziejów. 1966 r. – niepodległościowa emigracja, Polska marząca o powrocie suwerennego kraju na mapy Europy i świata, mobilizuje się, by obchodzić Milenium na uchodźctwie. Wokół Kościoła, w Kościele i dzięki Kościołowi te obchody 50 lat temu były bardzo bogate – mówi prof. Jan Żaryn.

Ekspozycję będzie można jeszcze przez kilka dni zobaczyć w budynku Senatu. Następnie wyruszy w objazd po najważniejszych ośrodkach polonijnych za granicą.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl