fot. nasz dziennik

[TYLKO U NAS] M. Jurek: Wszystkie wielkie momenty naszej chrześcijańskiej Ojczyzny zaczęły się od chrztu Polski

Poprzez święto Chrztu Polski pierwszy raz sięgamy do samych źródeł naszej tożsamości i do samych źródeł naszej państwowości, przede wszystkim odnosząc się do Pana Boga i do wiary – powiedział Marek Jurek, poseł do PE, podczas rozmowy z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

14 kwietnia, który w tym roku przypada w Niedzielę Palmową, po raz pierwszy będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski. Zostało ustanowione na wniosek Prawicy Rzeczypospolitej. Jego wnioskodawcą był poseł Jan Klawiter.

– Święto Chrztu Polski jest nowym świętem państwowym. To wielkie szczęście, że je mamy, ponieważ ono nie jest związane ani z ratowaniem państwa przed upadkiem, ani z odzyskaniem niepodległości po latach niewoli. To też wielkie szczęście, że mamy tamte święta, ale pierwszy raz sięgamy do samych źródeł naszej tożsamości i do samych źródeł naszej państwowości, przede wszystkim odnosząc się do Pana Boga i do wiary – mówił Marek Jurek.

Europoseł zaznaczył, że ten dzień ma przypominać o radości – już XI wiek jesteśmy narodem chrześcijańskim.

– Może stać się naszym narodowym świętem dziękczynienia nie za jeden z darów, które nas spotkały w historii, a było ich bardzo wiele, ale za dar największy – wraz z chrztem staliśmy się narodem chrześcijańskim, a Polska zaczęła żyć jako państwo, zaczął się rodzić naród (…). Jest to święto całej Rzeczypospolitej, która w tym dniu dziękuje Bogu i wyraża radość z tego, że jesteśmy narodem chrześcijańskim – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Polityk podkreślił, że najważniejsze tego dnia jest przeżycie duchowe.

– Warto uświadomić sobie, że Święto Chrztu Polski nawiązuje pośrednio do wielkich obchodów milenijnych, biorąc pod uwagę Wielką Nowennę Tysiąclecia w latach 1956, z wielkim podsumowaniem w roku 1966. Jestem głęboko przekonany, że te lata, wszystko, co zrobił wtedy Prymas Wyszyński, to było otwarcie drogi do niepodległości. To był pierwszy akt. Drugi akt to pontyfikat św. Jana Pawła II. Te dwa wielkie dzieła, nowenna, która była okresem wielkiej konfrontacji, najpierw duchowej z komunizmem i narzuconą przez sowietów władzą, ale potem nawet konfrontacji fizycznej, kiedy ludzi prześladowano za akty wierności. Aresztowano nawet obraz Matki Bożej, utrudniono jego peregrynację po Polsce – powiedział Marek Jurek.

Chrzest Polski to był początek, z którego misja Kościoła zaczęła szerzyć wiarę – podkreślił poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Wszystkie wielkie momenty naszej chrześcijańskiej historii, wszyscy święci: od św. Wojciecha i św. Stanisława przez św. królową Jadwigę, przez św. Maksymiliana Kolbe i św. Jana Pawła II, tworzą wielką procesję historyczną, która zaczyna się w czasie chrztu Polski, kiedy książę Mieszko przyjmował chrzest – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Z europosłem Markiem Jurkiem rozmawiał Jakub Jóźwiak.

RIRM

drukuj