fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat zajmie się m.in. nowelizacją Prawa o zgromadzeniach

Senat zajmie się dziś nowelizacją ustawy o zgromadzeniach. Nowela zakłada możliwość odbywania przez trzy lata cyklicznych zgromadzeń w tym samym miejscu.

Uchwalone przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

W myśl nowych przepisów organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Poseł Edward Siarka z sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wskazał, że zmiana przepisów rozwiąże konflikty związane z konfrontacją pomiędzy dwiema grupami manifestantów.

– Nie może dochodzić do takiej sytuacji, kiedy uroczystości czy też zgromadzenia, które cyklicznie odbywają się w jakimś miejscu, muszą się konfrontować z doraźnie organizowanymi manifestacjami tylko dlatego, że w tym samym miejscu i o tym samym czasie ktoś chce zorganizować wiec czy demonstrację. Ona oczywiście może się odbywać w tym samym czasie i w tym samym miejscu, ale zapisano w ustawie, że w odległości nie mniejszej niż 100 m od tego miejsca, gdzie ktoś wcześniej już zaplanował spotkanie. Nie możemy na gruncie tej ustawy doprowadzić do tego, że będą się konfrontować różne grupy, które później będą obciążały policję czy ministra spraw wewnętrznych ewentualnymi zdarzeniami – tłumaczył poseł.

Nowelizację ustawy Prawo o zgromadzeniach w piątek uchwalił Sejm. Wczoraj senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zarekomendowały przyjęcie ustawy o zgromadzeniach bez poprawek.

RIRM

drukuj