fot. PAP/Mateusz Marek

T. Grodzki: Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii wirusa COVID-19

Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii; rząd musi wykorzystać te instrumenty, żeby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 – powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki po przyjęciu przez Senat ustawy ws koronawirusa.

Senat bez poprawek poparł w piątek ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

„Dzisiaj Senat dał rządowi ogromne narzędzie do opanowania zagrażającej epidemii. I rząd musi wykorzystać te instrumenty, żeby skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa” – powiedział Grodzki.

„To nie jest łatwe, bo zakaźność i zdolność przenoszenia się wirusa COVID-19 jest wysoka, a śmiertelność relatywnie niska, zbliżona do grypy” – dodał.

Tomasz Grodzki zapowiedział, że senatorowie „będą patrzeć na ręce rządowi, na sprawność działania państwa”.

„Być może przygotujemy na następnym posiedzeniu i inicjatywę ustawodawczą, która niektóre zapisy tej specustawy będzie łagodzić, zwłaszcza te, które według senatorów godzą w wolności i swobody obywatelskie” – podkreślił marszałek.

Przyjęta przez Senat ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego; wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji; wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

PAP

drukuj