fot. PAP/EPA

Szefowa KE przedstawiła unijną strategię ws. szczepień przeciwko COVID-19.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, przedstawiła unijną strategię w zakresie szczepień przeciwko COVID-19. W trakcie sesji PE przyznała, że jeśli chodzi o walkę z COVID-19, to Unia Europejska nie jest na etapie, na jakim chciałaby być. Szefowa KE zapowiedziała jednak starania o zaszczepienie 70 proc. unijnej populacji do końca lata.

Ursula von der Leyen wskazała też na Polskę jako jeden z trzech krajów, które najlepiej radzą sobie z procesem szczepień obywateli.

W imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrała europoseł Beata Szydło. Wskazała, że dziś pojawia się pytanie, czy KE poradziła sobie z procesem szczepień, czy nie zawiodła.

Dźwięk; 10.02.21 RI do wiad. Szydło

– Podała pani jako przykład sukcesu m.in. Polskę. Tak, zgadzam się. Polski rząd świetnie radzi sobie ze szczepieniami i mógłby wszczepić o wiele więcej Polaków, wszystkich, którzy chcą skorzystać z możliwości szczepienia, ale nie ma odpowiedniej ilości szczepionek. A Komisja Europejska podpisując umowę (również w imieniu Polski) i przejmując część zakresu przynależnych państwom członkowskim odpowiedzialności za zdrowie obywateli Europy, przejęła na siebie również obowiązek skutecznego egzekwowania tych umów – wskazała Beata Szydło. 

Była premier podkreśliła, że liczy się solidarność, ale liczy się też skuteczność.

W Polsce wykonano dotąd ponad 1 mln 700 tys. szczepień przeciw COVID-19; dwie dawki otrzymało ponad 482 tys. osób

RIRM

drukuj