fot. PAP/Leszek Szymański

W niektórych krajach europejskich, USA, Australii i Chinach rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Nie słabnie dynamika zakażeń koronawirusem w niektórych krajach europejskich. Także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Chinach notuje się wzrost zachorowań na COVID 19.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1022 zakażenia koronawirusem. W Rosji tylko w ciągu minionej doby zmarło 169 osób zakażonych. Potwierdzono 5475 nowych zachorowań w całym kraju. Także w Hiszpanii nie słabnie dynamika zakażeń. Podczas ostatniej doby zanotowano tam 1828 nowych przypadków infekcji. W

e Francji zdiagnozowano 725 nowych zachorowań. Francuskie służby medyczne ostrzegają, że latem koronawirus rozprzestrzenia się intensywniej wśród młodych ludzi, bo nie zachowują oni dystansu społecznego. Minister zdrowia apeluje o ograniczanie spotkań i rozważa zamykanie barów na zagrożonych obszarach.

Wyższa izba parlamentu Włoch zatwierdziła wniosek premiera Giuseppe Conte o przedłużenie do 15 października stanu wyjątkowego.

– Nie zapominajmy o kwestii międzynarodowej, ponieważ w różnych częściach świata istnieją sytuacje zarażenia, które nie wykazują żadnych oznak poprawy. Sytuacja w krajach bliskich nam, a nawet graniczących z nami, takich jak Francja, kraje bałkańskie i Hiszpania, wymaga postawy uważnej czujności, by zapobiec odrodzeniu się zakażenia, dotyczy to również Włoch – podkreślił Giuseppe Conte.

Kwarantanna będzie przedłużona w Kazachstanie o kolejne dwa tygodnie, czyli do połowy sierpnia. Następnie ograniczenia mają być stopniowo łagodzone – oświadczył prezydent kraju. Liczbę infekcji w Kazachstanie szacuje się na poziomie 1500-1600 dziennie.

W USA w ciągu doby na koronawirusa zmarły 1592 osoby. W Chinach zarejestrowano 101 przypadków zakażenia wirusem, co oznacza duży wzrost w stosunku do dni poprzednich. W Brazylii przyrost zakażeń podwoił się.

Minister oświaty i badań naukowych Niemiec w styczniu mówiła, że szczepionka przeciw koronawirusowi będzie dostępna za kilka miesięcy. Okazuje się, że ten scenariusz wcale nie jest taki optymistyczny.

– Na tym etapie nie możemy spodziewać się żadnych cudów. Nadal musimy zakładać, że szczepionki będą powszechnie dostępne dla ogółu społeczeństwa najwcześniej od połowy przyszłego roku – zaznaczyła Anja Karliczek.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie w fazie badań klinicznych jest obecnie 25 potencjalnych szczepionek na koronawirusa. W poniedziałek koncern Moderna rozpoczął w USA trzecią fazę badań klinicznych opracowywanej przez siebie potencjalnej szczepionki.

TV Trwam News

drukuj