Senat przeciwko uchwale ws. udziału katolików w debacie publicznej

Senatorowie odrzucili projekt uchwały w sprawie udziału świeckich i duchownych katolików w debacie publicznej.

Za odrzuceniem projektu uchwały głosowało 46 senatorów, 31 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Odrzucenie projektu rekomendowała senacka Komisja Ustawodawcza.

Za projektem głosowali senatorowie PiS oraz SP, jednak ich głosy nie wystarczyły przeciwko koalicji PO- PSL.

– Senat wzywa podmioty polityczne, które starają się budować swoją obecność w debacie publicznej na kwestionowaniu prawa katolików świeckich i duchownych do czynnego w niej udziału, do zaprzestania tego typu działań – czytamy w projekcie uchwały.

„Katolicy mają pełne i oczywiste prawo do prezentowania swego stanowiska na równi z przedstawicielami innych religii” – napisali w projekcie uchwały senatorowie. Zaznaczyli też, że „ugruntowana i niekwestionowana wyjątkowa rola, w tym przede wszystkim duchowa i społeczna, jaką pełnił przez wieki Kościół katolicki, powoduje, że kwestionowanie prawa katolików świeckich i duchownych w debacie publicznej jest absolutnie zaskakujące i niezrozumiałe”.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) przekonywał podczas dyskusji nad projektem, że uchwała ma na celu sprzeciwienie się sytuacji, w której „pojawiają się negatywne uwagi i opinie, dotyczące uczestnictwa katolików świeckich i duchownych w debacie publicznej”. Według niego katolicy są często wykluczani z takiej debaty, czego przykładem – w jego opinii – są między innymi „trudności telewizji »Trwam« z uzyskaniem miejsca na multipleksie”.

Wsparł go poseł Kazimierz Jaworski (SP). – Katolicy piastujący funkcje publiczne mają obowiązek zabierać głos – mówił.

Senator Jackowski powiedział, że politycy PO pokazali podczas głosowania swoje prawdziwe oblicze. Mimo, że na co dzień pokazują swoją wiarę, fotografują się z duchownymi, to robią to tylko na pokaz.

– To głosowanie, przebieg i argumenty, które padały w debacie (dostępne na stronie internetowej Senatu, zainteresowani nim mogą się z tymi zapisami zapoznać) pokazują prawdziwe oblicze polityków Platformy, którzy z jednej strony lubią się fotografować w otoczeniu ludzi Kościoła i podkreślać swoja katolickość, natomiast w czynach zaprzeczają tym deklaracją, które są obliczone na pokaz – mówił senator Jackowski.

Senator zwracał uwagę na działania, które są prowadzone w kierunku dechrystianizacji narodu oraz ograniczenia wolności słowa. Akcentował przy tym, że panująca walka z wartościami ma na celu przemianę Polaków na społeczeństwo bez wartości, tożsamości i religii.

– Mamy do czynienia z szerszym projektem polegającym na tym, żeby przemodelować tożsamość religijną, kulturową i narodową Polaków, ponieważ mamy do czynienia z działaniami mającymi znamiona działań dechrystianizacyjnych, mamy do czynienia z działaniami polegającymi na ograniczeniu wolności słowa i dyskryminacji Katolików jak chociażby sprawa koncesji telewizji TV Trwam – zauważa senator PiS.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl