Bruksela – nadzwyczajny szczyt UE ws. nielegalnej imigracji

W Brukseli odbędzie się dziś nadzwyczajny szczyt Unii Europejskie poświęcony problemowi nielegalnej imigracji do krajów wspólnoty. Szefowie rządów będą szukać rozwiązania kwestii niekontrolowanego napływu osób z Afryki przez Morze Śródziemne do Włoch czy Grecji.

Szczyt to odpowiedz na niedzielną katastrofę kutra rybackiego, który płynął z Libii do Włoch. W wypadku mogło zginać nawet 950 osób.

Poseł Jarosław Sellin z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreśla, że emigranci z Afryki to poważne wyzwanie dla Europy. Polityk zaznacza, że trzeba m.in. pomóc państwom, do których przybywa ich najwięcej.

– Należy podjąć poważne wysiłki w kierunku pomocy tym państwom, z których ci ludzie przybywają, by kooperować z władzami tamtych państw w sprawie jakiś limitów emigranckich. Jeżeli chodzi już o rozprowadzenie tych imigrantów po krajach Europy, to uważam, że tutaj trzeba się w miarę solidarnie zachowywać. Natomiast więcej obowiązków związanych z przyjęciem tych ludzi do siebie powinny wziąć na siebie kraje, które są historycznie odpowiedzialne za np. kolonizację Afryki – ocenia Jarosław Sellin.

Szacuje się, że od początku tego roku podczas przeprawy w Cieśninie Sycylijskiej zginęło nawet 1600 uciekinierów. W tym czasie na włoskie wybrzeża dotarło ponad 26 tysięcy nielegalnych imigrantów.

O pomoc dla uchodźców apelował do wspólnoty międzynarodowej Papież Franciszek.

RIRM

drukuj