7,3 mld euro więcej w budżecie UE na 2013 r.

Ministrowie finansów UE osiągnęli polityczne porozumienie ws. dodatkowych 7 mld 300 mln euro w ramach nowelizacji budżetu UE na 2013 rok – podała irlandzka prezydencja. Teraz kraje UE będą negocjować nowelizację z PE, równolegle z wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020.

Irlandzka prezydencja zastrzegła, że formalne głosowanie w tej sprawie odbędzie się wraz z zakończeniem negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20.

Komisja Europejska proponowała wcześniej dodatkowe ok. 11 mld euro, jednak irlandzka prezydencja zaproponowała dwuetapowe podejście, czyli: uzupełnienie budżetu o ponad 7 mld euro w pierwszym etapie, i powrót do kwestii ewentualnych dalszych dopłat do tegorocznego budżetu w drugiej połowie br.

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski powiedział, że choć nowelizacja budżetu rocznego jest częściowa, to i tak jej wysokość to „rekord w dziejach Unii, szczególnie w czasie, gdy wszystkie ministerstwa finansów są pod presją konsolidacji swoich narodowych budżetów”.

Eurodeputowany Konrad Szymański podkreśla, że jest to moment, kiedy po raz pierwszy opinia publiczna w Polsce zobaczy, że pieniądze nie tylko płyną z UE, ale również wypływają z polskiego budżetu.

Polska nie będzie wyjątkiem, podobnie jak inne państwa członkowskie będzie musiała wyasygnować dodatkowe pieniądze do budżetu unijnego. Natomiast to co jest zdecydowanie bardziej istotne to, to że takie porozumienie jeżeli będzie dotrzymane, otworzy drzwi do porozumienia wieloletniego, które dzisiaj było zawieszone. Tak się może stać, głównie z uwagi na opozycje Parlamentu Europejskiego. PE zdecydował się na użycie tego szantażu; bez załatania dziury budżetowej, załatania deficytu budżetowego albo budżetu rocznego. Nie można było przejść dalej do procedowania nad budżetem wieloletnim. Dzisiaj te drzwi się otwierają. Można uznać, że jeszcze przed wakacjami Parlament Europejski zaakceptuje ten budżet wieloletni, który przez wiele miesięcy krytykował –zaznaczał eurodeputowany.

Uzgodniony przez kraje UE budżet na lata 2014-2020 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego. Przewiduje wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach

Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl