Merkel z optymizmem o negocjacjach ws. budżetu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przed spotkaniem w Berlinie z premierem Włoch Mario Montim powiedziała, że spodziewa się na szczycie UE w przyszłym tygodniu trudnych, lecz prowadzących do porozumienia negocjacji.

– „Jestem nastawiona bardzo optymistycznie co do możliwości osiągnięcia porozumienia w sprawie długoletniego budżetu UE – powiedziała Merkel, cytowana przez agencję Reutera. 

Szefowa niemieckiego rządu dodała, że Niemcy i Włochy są płatnikami netto do unijnego budżetu i mają w związku z tym zbieżne interesy. „Rozmowy nie będą oczywiście łatwe. Możemy spodziewać się, że Włosi będą forsować swoje interesy” – zastrzegła Merkel.

Monti zastrzegł, że jego kraj domaga się bardziej zdecydowanych działań stymulujących wzrost gospodarczy oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Włochy stały się w 2011 roku największym płatnikiem netto, co jest jego zdaniem niesprawiedliwe. Premier Włoch opowiedział się za reformą systemu rabatów i ulg, który „stawia niektóre kraje na uprzywilejowanej pozycji”.

Szczyt UE odbędzie się 7-8 lutego w Brukseli. Przed spotkaniem, na którym zostanie podjęta kolejna próba uzgodnienia unijnego budżetu na lata 2014-2020, trwają ożywione kontakty między przywódcami zainteresowanych krajów. Merkel w najbliższy poniedziałek spotka się w Berlinie z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, z kolei w środę chce rozmawiać w Paryżu z prezydentem Francji Francoisem Hollandem.

W listopadzie krajom UE nie udało się osiągnąć kompromisu w kwestii budżetu. Propozycja szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, zakładająca cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu Komisji Europejskiej, opiewającej na około 1 bln euro, uznana została przez Wielką Brytanię i Niemcy za niewystarczającą.

PAP/RIRM

drukuj