(fot. PAP)

Dramatyczna sytuacja w zbrojeniówce. Trwa akcja protestacyjna

Trwa akcja protestacyjna w Wojskowych Przedsiębiorstwach Remontowo-Produkcyjnych. Związkowcy nie zgadzają się na konsolidację przemysłu zbrojeniowego, o którą zabiega polski rząd. Ostatnie posiedzenie rządu oraz senackiej Komisji Obrony Narodowej nie przyniosły żadnych konkretnych rozwiązań dla tej gałęzi gospodarki.

Od kilku dni mnożące się protesty pracowników zakładów zbrojeniowych potwierdzają dramatyczną sytuację rodzin tysięcy osób zatrudnionych w branży zbrojeniowej. Pracę może tam stracić nawet 3,5 tys. pracowników.

Wynikiem ostatniego spotkania rządu było jedynie utworzenie międzyresortowego zespołu, który do końca marca ma przedstawić rządowi koncepcję konsolidacji. Rezultatem ma być powstanie Narodowego Koncernu Zbrojeniowego.

Sama akcja protestacyjna trwa już od 25 stycznia. Kilkanaście dni temu nastąpiła eskalacja działań związkowców cywilnej zbrojeniówki, którzy utworzyli Ogólnopolski Komitet Protestacyjny.

 Komitet Protestacyjny naszych związków wystosował do rządu Rzeczypospolitej Polskiej stanowisko w sprawie konsolidacji; w którym piszemy, jakie warunki powinny zostać spełnione, aby konsolidacja prowadziła do zabezpieczenia interesów obronności państwaoświadczył Wojciech Ostrowski, Przewodniczący Zarządu Zakładowego NSZZ „Solidarność” Pracowników Wojska.

Przedstawiciele związkowców z WPRP jednoznacznie wskazywali, że dotychczasowa konsolidacja w oparciu o decyzje administracyjne nie przynosi pozytywnych efektów. Wielokrotnie wskazywały na to także raporty NIK.

Wojciech Ostrowski apeluje o solidaryzowanie się z działaniami związkowców.

Nasza akcja protestacyjna miała polegać na oflagowaniu wszystkich WPRP flagami związkowymi, ale to my, związkowcy z Grudziądza, korzystając z życzliwości Radia Maryja chcemy zaapelować do wszystkich obywateli, którzy solidaryzują się z naszymi działaniami mającymi na celu utrzymanie miejsc pracy, aby na znak solidarności wywiesić flagi narodowe we własnych domach – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Wojska.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się m.in. w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Więcej informacji na temat działań protestacyjnych WPRP na stronie internetowej: wprp.grudziadz.com

RIRM

drukuj