Merkel broni dostaw sprzętu wojskowego do Izraela

Niemiecka kanclerz Angela Merkel broniła we wtorek podczas spotkania z młodzieżą w Berlinie dostaw sprzętu wojskowego dla Izraela, uzasadniając to wynikającą z historii szczególną odpowiedzialnością Niemiec za bezpieczeństwo państwa żydowskiego.

„Uważamy, że Niemcy muszą w szczególny sposób wspierać Izrael” – powiedziała Merkel podczas spotkania, w którym uczestniczył też prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

Izrael musi być w stanie skutecznie bronić się przed atakami – uzasadniała szefowa niemieckiego rządu dostawy niemieckiej broni. Merkel przypomniała, że „nazistowskie Niemcy” zamordowały sześć milionów Żydów.

Niemcy i Izrael obchodziły we wtorek 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji Riwlin przebywa od poniedziałku w Berlinie. W środę izraelski polityk odwiedzi Kilonię, gdzie budowane są okręty podwodne dla Izraela. Niemiecki rząd wydał zgodę na sprzedaż Izraelowi sześciu takich jednostek.

Krytycy tej transakcji zwracają uwagę, że nowoczesne okręty podwodne mogą być wyposażone przez Izrael w broń atomową. Obowiązujące przepisy zabraniają w zasadzie sprzedawania sprzętu wojskowego w rejony konfliktów, jednak Berlin traktuje Izrael w sposób wyjątkowy. Izrael kupił ponadto ostatnio cztery niemieckie korwety o wartości 430 mln euro.

Tradycja uzbrajania Izraela przez RFN sięga lat 50. Władze zachodnioniemieckie dostarczały wówczas Izraelowi potajemnie amerykańską broń. Izrael wykorzystywał ją do walki z państwami arabskimi.

Zarówno Merkel, jak i prezydent Niemiec Joachim Gauck podkreślali w rozmowach z Riwlinem różnicę poglądów dotyczącą rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. Niemcy popierają koncepcję dwóch państw, czyli powstanie państwa palestyńskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl