Republikanie ostrzegli Iran przez porozumieniem nuklearnym

Amerykańscy senatorzy z Partii Republikańskiej ostrzegli w poniedziałek w liście otwartym władze Iranu, by nie zawierały z prezydentem USA Barackiem Obamą żadnego porozumienia w sprawach nuklearnych, bo nie przetrwa ono dłużej niż obecna prezydencka kadencja. 

Jak zaznacza Reuters, jest to niezwykła ingerencja w proces formowania polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

„Będziemy uważali jakiekolwiek porozumienie dotyczące waszego programu zbrojeń nuklearnych, które nie jest zatwierdzone przez Kongres, za porozumienie wykonawcze między prezydentem Obamą i (duchowo-politycznym przywódcą Iranu) ajatollahem Chameneim. Następny prezydent może unieważnić takie porozumienie wykonawcze jednym pociągnięciem pióra i przyszły Kongres może zmodyfikować warunki porozumienia w dowolnym czasie” – głosi list, podpisany przez 47 senatorów.

List, o którym jako pierwsza poinformowała agencja Bloomberg News, pojawił się po wygłoszeniu w ubiegłym tygodniu przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu przemówienia na wspólnym posiedzeniu obu izb Kongresu. Przywódca państwa żydowskiego ostrzegł wówczas, iż Waszyngton negocjuje „złe porozumienie” z Teheranem.

Sześć światowych mocarstw – Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy – prowadzi z Iranem rozmowy w celu zawarcia do końca marca tymczasowego porozumienia, torującego drogę do sfinalizowania w ciągu kolejnych trzech miesięcy umowy, zamrażającej irański program nuklearny w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji.

Jak zaznaczono w liście, urzędowanie prezydenta USA ograniczone jest do maksymalnie dwóch czteroletnich kadencji, natomiast do Senatu można być wybieranym co sześć lat ponownie dowolną ilość razy. Podczas gdy Obama w styczniu 2017 roku opuści Biały Dom, „większość z nas pozostanie na stanowisku znacznie dłużej – być może przez dziesięciolecia” – napisali senatorzy.

PAP/RIRM

drukuj