Rozmowy ws. irańskiej broni nuklearnej

Trwają negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie dalszej przyszłości broni nuklearnej. Waszyngton domaga się zaprzestania budowy śmiercionośnej broni przez Teheran.

W zamian za wstrzymanie budowy, załagodzeniu mają ulec międzynarodowe sankcje, nałożone wcześniej na Teheran. Strony liczą, że do końca marca nowe uzgodnienia znajdą się na papierze i zostaną parafowane.

– Czynimy postępy, ale są problemy, które należy rozwiązać – powiedział Mohammad Dżawad Zafir, minister spraw zagranicznych Iranu.

Te problemy, o których mówi minister spraw zagranicznych Iranu, to spór o planowane czasowe obowiązywanie umowy. Kongresmeni Stanów Zjednoczonych obawiają się, że po upływie 10 lat Iran ponownie może powrócić do koncepcji wzbogacania Uranu, by wejść w posiadanie broni jądrowej. Głos w sprawie zabrał prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który skierował swoje słowa przede wszystkim do Irańczyków.

– Moim przesłaniem dla was, obywateli Iranu jest to, abyśmy razem mówili o przyszłości. Jak mówiłem to wiele razy, uważam, że nasze kraje powinny być w stanie rozwiązać ten problem pokojowo i dyplomatycznie – mówił Barack Obama.

Negocjowane porozumienie ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r. W jej myśl zamrożeniu miały ulec niektóre części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl