fot. twitter.com/PiotrUscinski

[TYLKO U NAS] P. Uściński w sprawie KPO: Nie ma żadnej formalnej przeszkody, abyśmy nie otrzymali środków z UE

Formalnie wszystkie zapisy w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) oraz opisy tzw. kamieni milowych są ogólne i Polska spełnia wszystkie kryteria. My musimy przestrzegać tego, do czego się zobowiązaliśmy w KPO. Nie musimy jednak martwić się opiniami wszystkich unijnych urzędników – powiedział Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, podczas programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

2 czerwca br. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przybyła do Polski i zapewniła o poparciu Brukseli w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Mimo to Polska nie otrzymała jeszcze środków na odbudowę gospodarki po pandemii. Wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński, uspokoił, że rząd realizuje kolejne „kroki milowe”, więc pieniądze powinny wkrótce trafić do budżetu państwa.

– Nie ma żadnej formalnej przeszkody, abyśmy nie otrzymali środków z UE. Jedyną przeszkodą mogą być ludzie, którzy chcą działać na szkodę Polski. Formalnie wszystkie zapisy w KPO oraz opisy tzw. kamieni milowych są ogólne i Polska spełnia wszystkie kryteria. My musimy przestrzegać tego, do czego się zobowiązaliśmy w KPO. Nie musimy jednak martwić się opiniami wszystkich unijnych urzędników – powiedział wiceszef resortu rozwoju i technologii.

Jednym z oczekiwań Unii Europejskiej jest wycofanie samochodów spalinowych do 2035 roku. Ponadto użytkownicy takich pojazdów mieliby ponosić dodatkowe koszty.

– Tak naprawdę chodzi o to, że właściciele samochodów elektrycznych będą mieli obniżone koszty. Nie oznacza to tego, że użytkownicy aut spalinowych będą mieli podwyższone opłaty (…). Nie sądzę, aby termin 2035 roku został utrzymany. W Polsce widzimy, że to nie jest dobre rozwiązanie, ale podejrzewam, iż wkrótce w innych państwach również pojawi się taka refleksja – wyjaśnił gość programu.

Wśród części społeczeństwa pojawiły się głosy, że Komisja Europejska narzuciła bardzo dużo wytycznych po to, aby polski rząd nie był w stanie ich zrealizować. Zdaniem wiceministra Piotra Uścińskiego Polska nie jest jedynym krajem, który musi spełnić taką liczbę wytycznych. Zaznaczył także, że otrzymamy na to duże środki finansowe.

– Każdy kolejny krok milowy to następny rozwój w danej dziedzinie. Ponadto dostaniemy konkretne fundusze na ich realizację –  poinformował wiceszef resortu rozwoju i technologii.

Jedną z dziedzin, na którą trafią fundusze w ramach KPO, jest budownictwo.  Gość programu „Polski punkt widzenia” nawiązał do zmian, jakie resort rozwoju i technologii planuje wprowadzić. Główną ze zmian będą ułatwienia procedur w budowie domów.

– Planowana zmiana dotyczy kierownika budowy. W sytuacji budowy domów do 70 m zabudowy będzie można zrezygnować z kierownika budowy. Jeżeli inwestor czuje się na siłach, ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie, może się tym zająć. Z kolei w przypadku większych konstrukcji uważamy, że powinien być zatrudniony kierownik budowy – tłumaczył wiceminister Piotr Uściński.

W związku z rosnącą inflacją pojawił się kolejny problem, jakim są ceny mieszkań. Polacy coraz częściej rezygnują z zakupu swojego mieszkania lub domu w obawie przed rosnącymi ratami kredytów mieszkaniowych i hipotecznych.

– Chcemy utrzymać podaż na mieszkania różnymi sposobami. Przykładem są deregulacje budowlane, które mają ułatwić Polakom budowę. Reforma planowania przestrzennego jest po to, aby grunty pod mieszkalnictwo były łatwiej dostępne. Jednocześnie martwimy się o popyt i o to, by Polacy chcieli kupować mieszkania. Wprowadzamy nowe rozwiązania wspierające kredytobiorców. Chcemy, aby Polacy czuli realne wsparcie ze strony państwa, dlatego wprowadziliśmy nowe ulgi, np. wakacje kredytowe – wskazał gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl