fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Z. Kuźmiuk: Ocenienie Polski jako zagrożenia dla UE w sferze finansowej jest nieporozumieniem

Wymienianie Polski wśród krajów stanowiących zagrożenie dla Wspólnoty w sferze finansowej jest co najmniej dziwne – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk. Polityk odniósł się do słów unijnego komisarza ds. budżetu Guenthera Oettingera. W Brukseli urzędnik UE powiedział, że projekt europejski jest w „śmiertelnym niebezpieczeństwie” z powodu przeciwników z zewnątrz i wewnątrz Unii.

 Guenther Oettinger wśród krajów, które mają niszczyć i osłabiać Unię Europejską, wymienił Polskę, Węgry, Rumunię, a także Włochy. Komisarz przekonywał, że szybkie zatwierdzenie budżetu UE na lata 2021-2027 przez szefów państw i rządów oraz Parlament Europejski pokazałoby, że Europa jest w stanie podjąć działanie w obliczu stojących przed nią wyzwań.

Słowa Oettingera są niezrozumiałe, ponieważ polski rząd przedstawił w sferze budżetowej szereg dobrze przyjętych rozwiązań – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Polska jest niezwykle aktywna. Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie przedstawiał naszą wizję budżetu, mówił, że Polska jest gotowa zgodzić się na dodatkowe obciążenia składką, aby środki zgromadzone w budżecie były większe niż proponowane przez Komisję Europejską. Co więcej, zaproponował rozwiązania po stronie dochodowej, które byłyby niesłychaną nowością, gdyby zostały wprowadzone, jeśli chodzi o nowy podatek od szeroko rozumianej sfery cyfrowej. Z tego, co pamiętam, zostało to życzliwie przyjęte przez Komisję, więc wymienienie Polski jako problemu w kontekście przyszłego budżetu jest moim zdaniem nieporozumieniem – akcentował polityk.

Ponadto unijny komisarz skrytykował też rząd własnego kraju – Niemiec – za niewystarczający entuzjazm dla Unii Europejskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie budżetowe.

W tym tygodniu przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE przyjęli stanowisko ws. budżetu Unii na 2019 r.

RIRM

drukuj