fot. TV Trwam News

PE zagłosuje ws. wiz dla Ukrainy

Ukraińcy liczą na szybką likwidację wiz do Unii Europejskiej. Dziś w tej sprawie odbędzie się głosowanie w europarlamencie. Eksperci podkreślają, że starania o zniesienie wiz zmusiły Kijów do realizacji trudnych reform. Stąd też – jak wskazują – likwidacja zezwoleń na wjazd do Polski będzie dla nich ogromnym zwycięstwem.

To krok, który w pewien sposób uniezależni Ukrainę od Rosji i zbliży ją do UE – mówi prof. Piotr Mickiewicz, politolog z Akademii Marynarki Wojennej.

– To należy traktować jako krok natury politycznej pokazujący Rosji, że UE nie zaakceptowała sytuacji na wschodzie Ukrainy i przyciągający Ukraińców do UE. Jest to reakcja wobec społeczności ukraińskiej. Ukraińcy stają się coraz bardziej sceptyczni wobec Europy na skutek tego, że Europa w sposób nie tak jednoznaczny popiera ich wojnę i próbę zdobycia panowania na Wschodniej Ukrainie oraz odbicia Krymu. Rosjanie na pewno zdają sobie sprawę z tego, że jest to krok, który ma pośrednio także uniezależnić społeczeństwo ukraińskie od Rosji, to znaczy pokazać, że mogą także żyć gdzie indziej – ocenia politolog.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja Rady UE w sprawie liberalizacji wizowej może zapaść w maju. Unijni politycy przyznają jednak, że kraje UE nie chcą się z tym spieszyć ze względu na wybory prezydenckie we Francji. Jednymi z głównych tematów kampanii wyborczej są właśnie imigracja i ochrona granic.

Zniesienie wiz dla Ukraińców Komisja Europejska zaleciła w kwietniu ubiegłego roku. Po wejściu w życie rozporządzenia, będą oni mogli wjechać do UE bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. Od marca bez wiz do krajów unijnych mogą jeździć już Gruzini.

RIRM

drukuj