fot. PAP/EPA

W Brukseli trwa szczyt Rady Europejskiej  

W Brukseli rozpoczął się szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy dwudziestu siedmiu państw członkowskich negocjują przyszły unijny budżet. Punktem wyjścia są propozycje opiewające na 1 824 mld euro.

W imieniu Polski negocjacje na temat nowego unijnego budżetu prowadzi premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił, dziś najprawdopodobniej nie dojdzie do porozumienia między wszystkimi państwami członkowskimi.

– Ocena tych negocjacji, tego procesu dotyczącego akceptacji wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy Europy będzie uzależniona od sumy łącznych dostępnych środków – oznajmił szef rządu.

Obecnie propozycja Komisji Europejskiej w sprawie funduszu ożywienia wynosi 750 miliardów euro. Pół biliona w formie grantów i ćwierć biliona w formie pożyczek. Środki pochodziłyby m.in. z nowych źródeł finansowania, np. z podatku cyfrowego. Siedmioletni budżet opiewałby natomiast na bilion euro.

– Warto odnotować z zadowoleniem, że ten mechanizm, który był pierwotnie planowany jako element części środków dostępnych dla budżetu, czyli tzw. opłata klimatyczna, ETS, został wyłączony z tego schematu, to jest korzyść dla Polski rzędu ponad 7 miliardów euro – zaznaczył premier.

Polska nie widzi jednak podstawy, by wypłaty były uwarunkowane zmianami w zakresie transformacji energetycznej.

– Wskazujemy na to, że Polska dokonała ogromnego wysiłku w zakresie przejścia w kierunku energetyki opartej o źródła odnawialne, ale jednocześnie podkreślamy, że musi się to odbywać w rozsądnym, chociaż przyspieszonym, ale jednak rozsądnym tempie – mówił Mateusz Morawiecki.

Polska sprzeciwia się także połączeniu wypłaty unijnych środków z kwestią praworządności. Taki instrument mógłby być wykorzystywany politycznie.

– Uważamy, że jest artykuł 7 i on się toczy. Niech się toczy swoim rytmem. Już od dłuższego czasu optujemy za zamknięciem tego artykułu. Natomiast łączenie tych dwóch dziedzin życia, dwóch zupełnie innych obszarów prawnych, rodzi ogromne zagrożenie dla pewności prawa – zwrócił uwagę Prezes Rady Ministrów.

Polska liczy na przyznanie środków w wysokości stu sześćdziesięciu miliardów euro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl