D. Tusk zamierza zaproponować przywódcom państw UE dodatkowy szczyt poświęcony kwestii tzw. Brexitu

Przewodniczący Rady Europy Donald Tusk zamierza zaproponować przywódcom państw Unii Europejskiej dodatkowy szczyt w listopadzie poświęcony kwestii tzw. Brexitu.

Już jutro w Austrii rozpocznie się dwudniowe nieformalne spotkanie przywódców, na którym poruszona będzie także kwestia opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Donald Tusk wysłał list do szefów państw i rządów.

Przedyskutujemy, jak zorganizować końcową fazę rozmów ws. Brexitu, łącznie z możliwością zwołania kolejnej Rady Europejskiej w listopadzie” – napisał Donald Tusk.

A dziś na ten temat rozmawiają w Brukseli ministrowie ds. europejskich. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że z punktu widzenia Polski najważniejsze jest m.in. zabezpieczenie równych warunków konkurowania na wspólnym rynku.

Jednocześnie – w jego ocenie – należy dążyć do tego, by porozumienie dot. Brexitu mogło być poparte w Parlamencie Europejskim oraz w brytyjskiej izbie.

– Bez tego porozumienia wszystkie te istotne osiągnięcia negocjacyjne, które mamy dziś w zakresie praw obywateli, w zakresie rozliczania finansowego, mogą okazać się nieaktualne. I to byłaby klęska nie tylko Wielkiej Brytanii, ale także Unii Europejskiej. Będziemy apelowali o to, aby szukać rozwiązań kreatywnych. W szczególności kreatywnych politycznie, biorąc pod uwagę cykl polityczny Wielkiej Brytanii. Myślę, że Unia Europejska jest w stanie znaleźć porozumienie w tej sprawie takie, by ten proces negocjacyjny, bardzo trudny, zakończył się sukcesem również po brytyjskiej stronie – podkreślił Konrad Szymański.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku, ale jak do tej pory nie ma porozumienia między obydwiema stronami na temat warunków wystąpienia oraz charakteru przyszłych relacji.

Brytyjska premier Theresa May ma nadzieję na to, że podczas jej spotkania z przywódcami pozostałych państw UE w tym tygodniu dojdzie do zbliżenia stanowisk.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl