NIK wykryła nieprawidłowości w funkcjonowaniu uzdrowisk

Sanatoria w Polsce stosują nienaturalne zamienniki w leczeniu uzdrowiskowym – zaalarmowała Najwyższa Izba Kontroli. Izba wzięła pod lupę 16 ośrodków. W 12 z nich wykryto nieprawidłowości.

Funkcjonariusze skontrolowali sposób leczenia uzdrowiskowego, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Okazało się, że jedynie 78 proc. zabiegów kluczowych dla skuteczności kuracji wykonano z użyciem naturalnych surowców. Chodzi m.in. o borowinę czy wodę leczniczą.

W co piątym zabiegu bodźcowym, wbrew wytycznym, zastosowano zamienniki takie jak żel borowinowy oraz płyn siarczkowy.

Kontrola wykazała też, że pacjenci nie zawsze otrzymują wszystkie należne im świadczenia – wskazał prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

– W ponad połowie skontrolowanych sanatoriów uzdrowiskowych u co czwartego pacjenta brakowało któregoś z zabiegów z listy obowiązkowych. Jak wyliczyli kontrolerzy NIK, co dziesiąty pacjent np. nie otrzymywał wymaganej liczby zasadniczych zabiegów bodźcowych z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, a co trzeciemu leczonemu w szpitalu uzdrowiskowym nie wykonano wszystkich wymaganych badań lekarskich – powiedział Krzysztof Kwiatkowki.

NIK skontrolowała ośrodki uzdrowiskowe na terenie 5 województw. Inspekcja dotyczyła lat 2016–2018.

Po przeprowadzonej kontroli Izba skierowała swoje wnioski do Ministerstwa Zdrowia. W nich zaleciła m.in. wprowadzenie regulacji prawnych, które będą określały standardy leczenia uzdrowiskowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl