Z. Kuźmiuk: Pierwszy ruch to sprawa spreadów

Środowisko frankowiczów zapowiada stworzenie listy tzw. trujących banków. Na wykazie znajdą się przede wszystkim te placówki, które obciążone są kredytami frankowymi.

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu”  zamierza  namawiać ludzi do przenoszenia swoich pieniędzy z takich banków do innych placówek. W ten sposób chcą oni pokazać, które placówki są uczciwe, a które nie.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, zwraca uwagę, że ta inicjatywa nie rozwiąże problemu frankowiczów.

– Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju akcja nie rozwiąże problemów frankowiczów, ponieważ te problemy są zgoła inne. To jest kwestia wysokości sum niewspółmiernych do wartości pożyczonych pieniędzy, wartości nieruchomości. Prezydent Andrzej Duda obiecał rozwiązanie tego problemu. Pierwszy ruch to jest sprawa spreadów, a drugi poprzez rekomendacje komisji nadzoru finansowego, przymuszenie ekonomiczne banków, aby same, w porozumieniu z klientami, przewalutowywały te kredyty i miejmy nadzieję, że rzeczywiście to rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie – wyjaśnił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Z zaprezentowanych w ostatnim  czasie  prezydenckich propozycji projektu ustawy frankowej wynika m.in. że banki będą musiały oddać tzw. spready pobierane przy kredytach walutowych.

Takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje jednak środowiska frankowiczów.

RIRM

        

drukuj