fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Jeżeli USA i Chiny odpowiadają za połowę światowej emisji CO2, to jeżeli będą wyłączone ze światowej polityki klimatycznej, wysiłek Unii Europejskiej nie ma po prostu sensu

Unia Europejska chce być tym podmiotem wiodącym; pokazywać światu, że ten postęp jest możliwy i ta transformacja może przebiegać bardzo szybko. Tylko w tym podejściu nie ma elementarnej logiki. Jeżeli Stany Zjednoczone i Chiny odpowiadają za połowę światowej emisji CO2, to jeżeli te dwa kraje będą wyłączone ze światowej polityki klimatycznej, to wysiłek Unii Europejskiej nie ma po prostu sensu – zauważył dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, w programie „Z Parlamentu Europejskiego” na antenie Telewizji Trwam.

Unia Europejska aspiruje do tego, aby do 2050 roku stać się pierwszym neutralnie klimatycznym kontynentem. W związku z tym, Komisja Europejska przedstawiła program Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada m.in. ambitne ograniczenie emisji CO2.

Premier Mateusz Morawiecki odmówił zobowiązania się do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę do 2050 roku.

– Zdaję sobie sprawę, w jakich warunkach funkcjonujemy tu w Parlamencie Europejskim. Jest ogromna presja na realizację tego nowego Zielonego Ładu bez patrzenia na jego skutki. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o Polskę to, co udało się osiągnąć panu premierowi Morawieckiemu – tzw. polska ścieżka dochodzenia do zero-emisyjności polskiej gospodarki – mam nadzieję, że się utrzyma i będzie zachowana; że otrzymamy na realizację tej ścieżki dodatkowe pieniądze. (…) Jesteśmy na początku tej drogi. Nie możemy się poddać temu szaleństwu i bardzo dobrze, że pan premier Morawiecki zachowuje się bardzo realistycznie. Cały czas na każdym etapie debaty na ten temat pyta o rachunki i skutki – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polska ze względu na okoliczności historyczne, które wpłynęły na stan obecnej polityki energetycznej, nie mogła pozwolić sobie na wcześniejsze inwestycje w odnawialne źródła energii.

– Każdy, kto choć trochę zajmował się sprawami realnej gospodarki, musi sobie zdawać sprawę, że na zejście Polski do takiego poziomu udziału węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej, jaki jest w Niemczech, potrzeba wielu lat i ogromnych pieniędzy. Ja tylko pocieszam się, że przy okazji tej całej debaty w Parlamencie Europejskim udało się uzyskać zielone światło dla energii atomowej, bo jeszcze niedawno zwolennicy radykalizmu w tej dziedzinie uważali, że tak naprawdę jedyną energią dopuszczalną w ramach tej rewolucji klimatycznej ma być energia odnawialna. Kwestionowano udział energetyki gazowej, atomowej, więc lewica europejska brnęła po prostu w absurd, próbując oprzeć energetykę europejską tylko na energii odnawialnej – podkreślił europoseł.

Najwięcej CO2 na świecie emitują Stany Zjednoczone i Chiny.

– Unia Europejska chce być tym podmiotem wiodącym; pokazywać światu, że ten postęp jest możliwy i ta transformacja może przebiegać bardzo szybko. Tylko w tym podejściu nie ma elementarnej logiki. Jeżeli Stany Zjednoczone i Chiny odpowiadają za połowę światowej emisji CO2, to jeżeli te dwa kraje będą wyłączone ze światowej polityki klimatycznej, to wysiłek Unii Europejskiej nie ma po prostu sensu – zauważył poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polski rząd wprowadził program „Czyste powietrze”, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program skupia się na dofinansowaniu m.in. wymiany starych pieców i kotłów w domach jednorodzinnych.

– Musimy rozdzielić zmniejszanie emisji CO2 od walki ze smogiem. To są dwa różne obszary; one w jakiś sposób się ze sobą wiążą. Jeżeli chodzi o walkę ze smogiem, obecny rząd w Polsce podjął wręcz nieprawdopodobny wysiłek finansowy i organizacyjny, aby jakość powietrza w Polsce znacząco poprawić. Przypomnę to rozstrzygnięcie TSUE miażdżąco podsumowujące osiem lat rządów PO-PSL – to TSUE przypomniał, że te lata były dla polityki antysmogowej w Polsce kompletnie stracone. Nasi oponenci polityczni powinni naprawdę siedzieć cicho, jeżeli mówią, że obecny rząd niewiele robi w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl