fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Zarzucenie PiS, że odwróciło się od wsi jest nieuczciwe. Zostawiam na boku rozstrzygnięcia dotyczące tzw. Piątki dla zwierząt, bo trwa proces legislacyjny

Chcę zapewnić polskich rolników, że Prawo i Sprawiedliwość się od nich nie odwróciło, pilnuje ich interesów na miarę swoich możliwości. Europejska wspólna polityka rolna jak najbardziej będzie odpowiadać polskiemu rolnictwu, które do tej pory było zostawione samemu sobie – powiedział w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

W całej Polsce trwają protesty rolników przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. Dr Zbigniew Kuźmiuk przyznał, że „atmosfera na polskiej wsi rzeczywiście nie jest najlepsza”.

– Nie będę wypowiadał się nt. tej ustawy. Proces legislacyjny jeszcze się nie skończył. (…) Jeżeli chodzi o sprawy europejskie, opozycja ma prawo krytykować rządzących, ale jeśli chodzi o przyszłość polskiego rolnictwa, to opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna robi to bardzo nieuczciwe. Szliśmy do wyborów z programem rolnym, który będziemy realizować. (…) Polska w ramach Unii Europejskiej mogła starać się o różne teki komisarzy i rząd zdecydowanie starał się o tekę komisarza ds. rolnictwa – powiedział polityk.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że „chodziło nam o to, by komisarz przypilnował europejskie rolnictwo, w tym również polskie, w duchu programu Prawa i Sprawiedliwości”.

– Eko programy, które zostały przegłosowane, to zwrot w stronę gospodarstw rodzinnych. Konsekwencją tego – jeśli nowy minister rolnictwa na to postawi – będzie ustawa o gospodarstwie rodzinnym. (…) Nam nie chodzi o to, żeby uderzać w gospodarstwa o charakterze przemysłowym. One funkcjonują. Często jest tak, że duże obszary ziemi przejęli ci, którzy mieli na ten cel pieniądze. To wielkie przedsiębiorstwa rolne i one sobie doskonale dają radę na rynku. Uznajemy, że nadszedł czas, aby wesprzeć gospodarstwa o charakterze rodzinnym – mówił europoseł PiS.

Wspólna polityka rolna, prowadzona przez komisarza Janusza Wojciechowskiego jest nakierowana na ten rodzaj produkcji rolnej – kontynuował.

W sytuacji, kiedy bardzo długo zabiegaliśmy o tę tekę, kiedy okazało się, że wynegocjowane zostały godziwe pieniądze na wspólną politykę rolną na następne 7 lat, zarzucenie Prawu i Sprawiedliwości, że odwróciło się od wsi, chce ograniczać produkcję rolną, jest nieuczciwe. Zostawiam na boku rozstrzygnięcia dotyczące tzw. Piątki dla zwierząt, bo trwa proces legislacyjny i zobaczymy, czym się skończy. (…) Chcę zapewnić polskich rolników, że Prawo i Sprawiedliwość się od nich nie odwróciło, pilnuje ich interesów na miarę swoich możliwości. Europejska wspólna polityka rolna jak najbardziej będzie odpowiadać polskiemu rolnictwu, które do tej pory było zostawione samemu sobie – zaznaczył dr Zbigniew Kuźmiuk.

Cała rozmowa z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj