fot. flickr.com

43 laboratoria zaprzestały działalności w latach 2010-2015 mimo braku zgody GIS

W latach 2010-2015, w czasach rządów PO-PSL, 43 laboratoria diagnostyczne zaprzestały działalności – poinformował rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Dodał, że stało się tak mimo braku akceptacji GIS.

Jan Bondar powiedział, że „w latach 2010-2015 funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w warunkach zespolenia z administracją rządową w województwie i w powiecie oznaczało brak bezpośredniego wpływu ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego na inspekcję sanitarną szczebla powiatowego i wojewódzkiego”.

Skutkowało to m.in. zaprzestaniem działalności 43 laboratoriów diagnostycznych.

„Stało się tak mimo braku akceptacji głównego inspektora sanitarnego” – zaznaczył rzecznik prasowy GIS.

Do tego tematu nawiązywał w środę premier Mateusz Morawiecki. Podczas wystąpienia w Sejmie mówił, że w latach 2010-2015 Platforma Obywatelska „zlikwidowała 30 laboratoriów w sanepidzie”.

„W 2016 r. zatrzymaliśmy ten proces i dzisiaj mamy możliwość testowania z 4 tys. na 80 tys.; 20 razy większą” – powiedział Mateusz Morawiecki.

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu zajmują się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Wysłuchali też informacji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

PAP

drukuj