fot. flickr.com

Polacy pracują na mieszkanie dłużej niż Europejczycy

Polacy pracują na swoje mieszkanie dłużej, niż większość Europejczyków – wynika z raportu przygotowanego dla firmy doradczej Deloitte. Raport podsumowuje rynek nieruchomości największych miast w siedemnastu krajach Unii Europejskiej, Rosji oraz w Izraelu.

Wynika z niego, że średnia liczba nowo oddanych mieszkań plasuje nas powyżej średniej europejskiej. Mieszkanie w Polsce jest relatywnie tanie, jednak pracujemy na nie dłużej, niż obywatele większości krajów Unii.

Ekonomistka Anna Milewska zwraca uwagę że powodem takie sytuacji są zarobki Polaków.

Zarabiamy dużo mniej niż nasi odpowiednicy zawodowi w innych krajach europejskich czy światowych. Dlaczego zarabiamy mniej? Z kilku powodów. Pierwszy powód jest historyczny – zapaść i braki w rozwoju Polski od zakończenia II wojny światowej do 89 roku. Następny element, który uważam za bardzo ważny, to obciążenia publiczno – prawne związane z wykonywaną pracą. Mamy relatywnie wysokie odpisy na zarówno wszystkie składki ZUS-owskie, aczkolwiek można dyskutować ze składką zdrowotną, i mamy wysokie podatki – wyjaśniła Anna Milewska.

Średnia cena metra kwadratowego w Polsce wynosiła w ubiegłym roku nieco ponad 1,1 tys. euro. Taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii.

Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio nawet pięć razy więcej.

RIRM

drukuj