fot. PAP/Leszek Szymański

WHO: osoby przechodzące Covid-19 bezobjawowo nie napędzają pandemii w poszczególnych krajach

Istnieje związek między objawami koronawirusa, a jego ilością w organizmie – mówią eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia. Jednocześnie dodają, że osoby, które przechodzą Covid 19 bezobjawowo nie napędzają pandemii w poszczególnych państwach.

Okazuje się, że od 6 do 40 procent osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo lub łagodnie – wynika z danych WHO. Jak powiedziała dr Paloma Cuchi, przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, nie wiadomo jednak, jaki jest wkład tych osób w przenoszenie choroby na innych, a tym samym na rozprzestrzenianie się wirusa.

– Nie mamy jeszcze danych liczbowych, ponieważ są to oszacowania, a ich zakres jest zbyt duży. Pojawiają się nowe badania, wiec dopiero po przeprowadzeniu większej liczby badań będziemy w stanie określić, ile jest takich osób i w jaki sposób zarażają one innych. Na pewno można jednak stwierdzić, że osoby bezobjawowe nie napędzają pandemii w poszczególnych krajach – mówiła dr Paloma Cuchi, przedstawiciel WHO w Polsce.

Badania wśród osób bez objawów są nadal bardzo rzadkie.

– Wiemy, że są osoby, które nie mają objawów i te osoby przyczyniają się do zakażeń w pewnym stopniu, jednak nie znamy dokładnych wartości. Są jednak dowody na to, że te osoby mają pewien udział w rozprzestrzenianiu się Covid-19. Dlatego jedno z zaleceń mówi, że jeżeli ktoś znajduje się w miejscu, w którym nie można zachować dystansu fizycznego ponad 1 metra, powinien używać maski – dodała dr Paloma Cuchi.

Na całym świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 7 milionów 800 osób, zmarło ponad 431 tysięcy.

TV Trwam News

drukuj