fot. PAP/EPA

Trwa walka z koronawirusem. Wiele państw zmaga się z nowymi zakażeniami po tym, gdy zaczęto łagodzić restrykcje

To nie koniec epidemii. Wiele państw zmaga się z nowymi zakażeniami po tym, gdy zaczęto łagodzić restrykcje. Jednak ze względów gospodarczych w wielu krajach ograniczenia nie przestają być znoszone, mimo wzrostu zachorowań.

Wiele krajów przeżywa wzrost liczby zakażeń koronawirusem. To między innymi Stany Zjednoczone, Japonia czy RPA. W ciągu doby w USA wykryto prawie 53 tys. nowych zakażeń. Zmarło kolejnych 706 osób. Wskaźniki rosną też w Japonii.

– Dziś liczba pozytywnych przypadków wynosi 107. 2 maja, kiedy znajdowaliśmy się w stanie wyjątkowym, mieliśmy 154 potwierdzone przypadki, więc liczba ta przekroczyła 100 po raz pierwszy od dwóch miesięcy – oznajmił Yurike Koike, gubernator Tokio.

Z kolei w RPA odnotowano największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. To 8124 przypadki.

Inaczej sytuacja wygląda w Nowej Zelandii, gdzie kilka dni temu ogłoszono wyeliminowanie epidemii. W czwartek minister zdrowia David Clark podał się do dymisji, po tym jak w kilku ośrodkach kwarantanny wykryto kolejne przypadki koronawirusa.

– Dałem z siebie wszystko, ale stało się dla mnie coraz bardziej jasne, że moja dalsza rola odwraca uwagę od ogólnej reakcji rządu na COVID-19 i globalną pandemię – tłumaczył swoją decyzję nowozelandzki minister zdrowia.

Tymczasowo ministrem zdrowia będzie teraz minister edukacji. Funkcję będzie pełnił do września tego roku.

Z kolei w Indiach łączna liczba zakażonych przekroczyła już 600 tys. W ciągu ostatnich 24h wykryto ponad 19 tys. nowych przypadków.

W Rosji liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 660 tys. osób. Od początku pandemii zmarło w tym kraju ponad 9,5 tys. osób.

W związku ze wzrostem zachorowań specjalne kroki podejmuje Australia. W stanie Melbourne zwiększa się kontrolę przestrzegania restrykcji. Zostaną uruchomione specjalne punkty kontrolne. Rozważa się także kontrolę za pomocą dronów.

Na Węgrzech nie wszystkie obostrzenia są łagodzone. Kraj nie zastosuje się do zaleceń UE dot. otwarcia granic. Według rekomendacji od 1 lipca możliwe powinny być podróże do krajów Unii. Premier Viktor Orban zapowiedział, że na razie otwarcie granic nie jest możliwe. Podkreśla, że jest to sprzeczne z interesem zdrowotnym obywateli. Na Węgry mogą wjeżdżać tylko obywatele Serbii.

W Polsce liczba zachorowań przekroczyła już 35 tys. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że sytuacja w kraju, szczególnie na Śląsku jest opanowana.

– 11 kopalń z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej, które były na tzw. ochronnym, wracają do pracy. Tam w niektórych kopalniach wszyscy górnicy już mają potwierdzone, że wyzdrowieli, tak że przemysł wydobywczy wraca do pracy  – wyjaśnił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykryto 371 nowych przypadków. 15 osób zmarło.

Na całym świecie wciąż trwają prace nad ponad 140 szczepionkami, które mają chronić przed koronawirusem. Część z nich jest już w trzeciej fazie badań klinicznych i mogą być gotowe z końcem 2020 roku

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl