MSZ wyraża zaniepokojenie przeprowadzeniem przez Rosję głosowania ws. konstytucji na terenie Krymu
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z przeprowadzeniem przez władze Federacji Rosyjskiej tzw. głosowania w sprawie nowelizacji konstytucji Federacji Rosyjskiej na terenie okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol – podkreślił resort w komunikacie.
MSZ wyraził zaniepokojenie również umożliwieniem udziału w tym głosowaniu obywatelom Ukrainy z nielegalnie wydanymi paszportami Federacji Rosyjskiej, mieszkającym w okupowanych przez nią częściach obwodów donieckiego i ługańskiego.
„Wszelkie działania Federacji Rosyjskiej prowadzone na tych terenach, stanowiących integralną część Ukrainy, nie mogą być uznane za ważne i legalne. Dotyczy to także akcji przyznawania ich mieszkańcom paszportów Federacji Rosyjskiej, w oparciu o które prowadzony jest proces tzw. głosowania” – czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.
„Konsekwentnie popieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, w tym zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 68/262 przyjętą 27 marca 2014 r., podkreślamy trwałe zobowiązanie do nieuznania – teraz i w przyszłości – nielegalnej aneksji Krymu i jednocześnie wzywamy Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania agresji przeciw Ukrainie” – dodał MSZ.
Centralna Komisja Wyborcza w Rosji po przeliczeniu 100 proc. głosów podała w czwartek, że 77,92 proc. obywateli poparło w głosowaniu poprawki w konstytucji, a przeciwnych było 21,27 proc. Frekwencja wyniosła 67,97 proc.
Zmiany w konstytucji zainicjował w styczniu br. prezydent Rosji Władimir Putin. Pierwotnie chodziło o wprowadzenie do ustawy zasadniczej zapisów o gwarancjach socjalnych oraz o nowy podział kompetencji pomiędzy prezydentem, parlamentem i rządem. Jedna z poprawek przewidywała, że ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta maksymalnie przez dwie kadencje.
PAP