[TYLKO U NAS] J. Sasin: Problemy w sektorze górniczym i energetycznym wynikają z Europejskiego Zielonego Ładu oraz pandemii koronawirusa

Program przygotowany przez Zarząd Polskiej Grupy Górniczej jest bardzo trudny, bo trudna też jest sytuacja tej grupy. Na problemy w sektorze górniczym, ale i całej sfery gospodarki uzależnionej od węgla wpłynęła polityka Unii Europejskiej, a dokładnie Europejski Zielony Ład i pandemia COVID-19 – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.   

Wicepremier odniósł się do przedstawionego przez Polską Grupę Górniczą programu naprawczego.

– Zarząd PGG przygotował plan, który ma pomóc w zapaści w górnictwie. Program jest niezwykle trudny. Został on ujawniony nieco wcześniej przez media, spotkał się z negatywnym przyjęciem przez górnicze związki zawodowe, co jest zrozumiałe, bo przedstawiony program jest bardzo radykalny ­– zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Minister aktywów państwowych podkreślił, że propozycje przedstawione przez PGG były trudne do zaakceptowania. Plan naprawczy przewidywał zamknięcie kopalni „Ruda” i kopalni „Wujek” oraz zmniejszenie pensji o 30 procent, a także zniesienie tzw. czternastki.

– Podczas spotkania zostały przedstawione wszystkie propozycje programu i spotkały się z odmową. Ten plan zakłada likwidację kopalń, uzależnienie płac od wyników ekonomicznych i zniesienie „czternastek”. Polski rząd nie mógł się na to zgodzić. Razem z panem premierem dyskutujemy i uznaliśmy, że tak trudne zmiany i działania podejmowane przez Polską Grupę Górniczą, nie mogą być podejmowane bez udziału strony społecznej – powiedział Jacek Sasin.

Wiceprezes Rady Ministrów zapewnił na antenie Radia Maryja, że rząd nie chce konfliktu z polskimi górnikami. Wszystkie podejmowane działania będą działaniem na korzyść górników.

– My nie chcemy konfliktu z polskimi górnikami. My chcemy rozmawiać i przekonywać. Chcemy szukać najlepszych rozwiązań wspólnie – podkreślił.

28 lipca minister spotkał się z Zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Podczas spotkania doszło do porozumienia stron. Wdrożymy taki plan, aby mógł być zaakceptowany przez wszystkie strony – powiedział polityk.

– Wczoraj w Katowicach ustaliliśmy, że przede wszystkim będziemy wspólnie poszukiwać dobrych rozwiązań dla polskich górników. Wszystkie podejmowane przez nas działania będą przede wszystkim skierowane na uratowanie Polskiej Grupy Górniczej. Węgiel będzie jeszcze kilkadziesiąt lat używany jako główny surowiec w polskiej energetyce. Chcemy wszelkie zmiany wprowadzać w porozumieniu z całą Polską Grupą Górniczą. Powołaliśmy specjalny zespół do rozwiązania tego problemu – wskazał szef resortu aktywów państwowych.

Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało specjalny komunikat ze spotkania Zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz ministra Jacka Sasina [więcej].

Polska importuje węgiel z Rosji. Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził rygorystyczne restrykcje, zapewniające najwyższą jakość importowanego węgla – oświadczył wicepremier.

– Import węgla jest faktem, ale rząd wprowadził ostre normy jakościowo, aby zapewnić węgiel najwyższej jakości. (…) Kontrole są niezwykle drobiazgowe. Problem polega na tym, że polskie kopalnie mają problem ze zbytem węgla energetycznego, który całkowicie różni się od tego, węgla, który znamy na co dzień. Węgiel energetyczny jest wykorzystywany przez elektrownie. Tego węgla nie importujemy. Importujemy węgiel dla odbiorców indywidualnych, którego wydobycie jest znacznie mniejsze. Import węgla nie jest czynnikiem, który powoduje kłopoty w polskich kopalniach – poinformował polityk.

Europejski Zielony Ład zakłada całkowitą dekarbonizację. Rząd PO-PSL w 2015 roku podpisał ustawę, która zgadza się na ograniczenie emisji CO2. Zdaniem ministra, Polska w tej chwili musi ponosić skutki tych nierozważnych decyzji.

– Te działania z 2015 roku to coś, co kładzie się cieniem na funkcjonowanie polskiego górnictwa. Ta zielona polityka Unii Europejskiej triumfuje w Europie. Nierozważne decyzje ówczesnego rządu powodują, że mamy „kamień u szyi”. Przecież nasza polityka energetyczna jest głownie oparta na węglu. Klimatyczna polityka Unii Europejskiej bardzo ogranicza nasze możliwości. To jest problem, z którym się dziś borykamy – zwrócił uwagę Jacek Sasin.

Całej rozmowy z udziałem wicepremiera Jacka Sasina można wysłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl